Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Manzara Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Hayata değer katan güzel bir sanat dalı, meslek kimilerine göre de hobi olan fotoğrafçılık, en özel anları ölümsüzleştirmenin değerli bir yoludur. Bu yazımızda siz değerli fotoğraf severlere iyi bir manzara fotoğrafı çekmenin püf noktalarından bahsetmek istiyoruz. Tüm fotoğraf çekimlerinde olduğu gibi, öncelikle işe doğru bir kompozisyonunun tespit edilerek başlanması gerekir. Vahşi ağaçlarla çevrili bir vadi arasından süzülerek akan bir nehir, güzel bir manzara fotoğrafı olmaya adaydır. Bu fotoğrafa bir de avcı bir kuşun havada süzülerek uçması, fotoğrafa ayrı bir güzellik katacaktır.


İyi bir manzara fotoğrafı çekebilmek için öncelikle, kompozisyon içerisindeki tüm öğelerin orantılarına dikkat etmek gerekir.


Ayrıca fotoğrafta güçlü bir çekim merkezi yakalamak önemlidir. Örneğin yukarıdaki örnekteki süzülen kuş bir çekim merkezidir ve yardımcı diğer unsurlardan daha büyük ve odakta olması gereklidir.


Manzara fotoğrafı çekerken makineyi titretmemek ve fotoğraftaki nesnelere süzülme hareketini verebilmek için mutlak surette tripod kullanmak gereklidir. Böylelikle uzun pozlama süreleriyle manzara fotoğrafında başarı ve güzellik yakalanmış olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst