Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Marriage Story Netflix İneleme

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Merhaba. Bu yazımızda 2019 Yılında çıkmış ve sonrasında Netflix’in izleyicisinin beğenisine sunulan Marriage Story’yi inceleyeceğiz. Herhangi bir spoiler bulunmayacak olan yazımızdaki giriş kısmını fazla uzatmıyor ve sizi, komedi-drama türündeki filmimizin ayrıntıları ile baş başa bırakıyorum. İyi okumalar.


Evlilikte İlk Çatırtılar


Başrollarini Scarlett Johansson (Set Point, Avengers) ve Adam Driver’ın (Star Wars: Rise of The Skywalker, Girls) paylaştıkları filmde, ikili, evli bir çift canlandırmaktalar. Birbirleri hakkında olumlu düşüncelerini anlatarak başlayan filmde, aslında özet olarak ikilinin evliliklerindeki sorunlarını görmekteyiz.


Hemen belirteyim ki, karakterler kesinlikle çok gerçekçi olmuş; Sadece Amerika’da değil, dünyanın her tarafında çifler arasında görülebilecek anlaşmazlık ve kavgalar kesinlikle çok iyi yansıtılmış. Sorunlar gerçekçi bir şekilde ele alınmış. Şöyle ki uzaylılar yanıma gelse, “Dünyanızdaki çiftlerin arasındaki sorunlara örnek verebilir misin?” deseler, üçlü koltuğuma oturtup, kahve ve mısır eşliğinde Marriage Story’yi açar, izletirim. Çiftin kendileriyle, birbirleriyle ve hayatın onlara sundukları ile ilgili problemleri yavaş yavaş görürken, karakterlerin iç dünyalarını da adım adım tanımaya başlıyoruz. Belki de başlarda onları hareketleri, düşünceleri için yargılarken, sonrasında fikir değiştirebiliyoruz çünkü herşey gördündüğü gibi değil.


Açık konuşmak gerekirse romantizm-drama türünün çok fazla hayranı sayılmam, çok tavsiye edildiği için izledim, ancak sonrasında da “iyi ki izlemişim” dedim. İki konuda oldukça büyük seviyede ön yargım vardı. Ön yargımın ana nedeni filmin uzunluğu idi; yani bu zaman yokluğunda film, benden, 2 Saat 17 dakika ayırmamı istiyordu. Referansı güçlü olduğu için bir şans verdim ve asla pişman olmadım.


Söz konusu olan filmin 2 saatten fazla olması, bunun üstüne de drama-komedi türünde olması, ikinci endişe duyduğım kısımdı; Bu kadar uzun olarak bir evlilik anlatılacak, sorunlardan bahsedilecek ve muhtemelen sonu kötü bitecekti. Ancak böyle olmadı: Senaryo ve Yönetmenliği Noah Baumbach imzalı filmde, tüm gelişmeler yavaş ve istikrarlı verildi, ancak asla tempo düşmedi. Bir dakika boyunca bile dikkatimin dağıldığını hatırlamıyorum. Filmin türüne biraz bile ilginiz varsa, güzel çekimler ve kaliteli oyunculuk sayesinde, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.


Evlilik Demir Bir Leblebi


Biraz oyunculardan bahsedelim; Scarlett’i zaten bir çok filmden tanıyoruz. Ancak bir noktaya dikkat çekmek istiyorum ki kendisi, birden çok farklı film türünde başarılı. Örneğin The Avengers’da oynadığı Black Widow karakteri çok farklıydı, Set Point adlı filmde canlandırdığı karakter çok farklı. Yani kendisi hem aksiyon filmlerini kıvırıyor, hem de ilişkileri konu alan duygusal-drama filmlerini. Kurban olarak da başarılı, çok daha saldırgan olan tavırlarda da. Bu filmde de kendisi şaşırtmıyor; genç bir kadının yükselişini, hayallerini, aşkını ve düşüşünü, saydığım bu haller içindeki iniş-çıkış ve dönüşümlerini net bir şekilde görebliyoruz. (Ayrıca ağlamak bile bir kadına bu kadar mı çok yakışır?) Tiyatro ve televizyonda oyunculuk yapmış/yapmakta olan bir karakteri canlandıran Scarlett, tek kelimeyle başarılı bir projeye daha imza atmış.


Peki ya Adam Driver? Kendisinin de Scarlett’den kesinlikle aşağı kalır bir yanı yok; geçirdiği öfke nöbetleri ve eskilerin dediği gibi “gözleriyle oynaması” durumu söz konusu. Hareketleri ve duruşuyla, kesinlikle sevgi dolu ve zorda kalmış bir kocayı canlandırmakta başarılı olmuş. Rolü canlandırmadan önce, Star Wars filmlerindeki rolleri nedeniyle eleştirmişti, o konu hakkında yorum yapmasam da, kesinlikle Marriage Story’de iyi bir iş çıkarmış. Canlandırdığı rolde ise hayatının çoğunu tiyatro oyunlarının yazımına ve oyuncularına adamış olan, karısıyla olduğu kadar işiyle de evli bir adamı görüyoruz.


Tabi filmi sadece baş roller değil, aynı zamanda geri kalan kadronun uzmanlığı ve emekleri de, bir adım öne taşıyor: işinde uzman olan ve herkes tarafından korkulan kişi (spoiler olmasın diye mesleğini söyleyemiyorum) Laura Dern, Ray Liotta ve Alana Alda gibi emeği yabana atılmayacak oyuncularımız mevcut. Filmi izleyince daha net anlayacaksınız; bu kişilerin de canlandırdığı karakterler adeta “yaşıyorlar” Tıpkı Truman Show gibi, sanki onların hayatlarına uzaktan bir bakış atıyoruz, bir rol canlandırmıyorlar.


Filmin (Evliliğin) Özellikleri


2019 Yılının sonuna doğru sinemalarla buluşmuş olan film, IMDb’den on üstünden sekiz aldı. Ek olarak “Bağımsız Ruh Robert Altman” ödülünün de sahibi. Resmi olmayan internet verilerine ve yorumlarına da baktığımızda, genelde eleştiriler gayet olumlu. Sadece aşk ve drama filmlerini sevenler değil, genel izleyiciye hitap etme durumu söz konusu. Küçük izleyiciler tabii çok çekici bulmayabilirler ancak onları rahatsız edebilecek küfür ve cinsellik, minimum seviyede olduğunu belirtmek isterim.


Filmdeki evliliğin iki kişiden fazlasını ilgilendirmesi, evliliğin iyi ya da kötü gitmesinden sadece karı kocanın değil farklı bir kişinin daha yakından etkilecek olması da işleri biraz daha zora sokan bir etmen olmuş.


Netflix’de rahatça bulabileceğiniz filmi, ilgili-ilgisiz herkese tavsiye ediyorum. Özellikle soğuk kış günlerinde, sevgiliniz, eşinizle, rahatça seyredebileceğiniz bir film. Ancak filme çok kaptırıp Scarlett’ın ya da Adam’ın tarafını çok fazla tutmayaya çalışın, bu sefer de sizin ilişkiniz zedelenmesin.


Farklı yazılarda görüşmek dileğiyle, ilişkiniz mutlu bir evlilik ile bitmesi dileğiyle.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst