Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Mutlu İnsanların Asla Yapmadığı 12 Şey

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Gündelik yaşamınızda mutluluğunuzu sinsice yok edebilen küçük zararsız gibi görünen alışkanlıklar var. Bakalım bunlardan kaç tanesini yapıyorsunuz?


Görüntünüz Hakkında Üzüntü Hissetmek


Bugünün Dünyası hepimizin beynine ideal vücutlar imgesini dolduruyor. Bu nedenle de hemen hiç kimse bedenini beğenemez hale geliyor. Bu tip bir üzüntü yaşamanız normal sayılsa da, bunun çaresi vücudunuzu mükemmel oluncaya kadar değiştirmek mi dersiniz? Hemen tahmin edeceğiniz gibi hiçbir zaman mükemmele ulaşmak gibi bir durum söz konusu değildir. Ama kusurlarınız kabul edip sevebilirsiniz.


Kolombiya Üniversitesi Tıp Profesörü Erin Olivo yazdığı kitabında hastalarına insanı değerli kılan ve sevmeye değer olan şeyin ne olduğu konusunda bir liste yapmalarını istediğinden bahsediyor. Aldığı sonuçlara göre ‘’Görünüm’’ hiçbir zaman bu listede yer almıyor. Fakat Olivo hastalarından sevgide önemsiz olan şeylerin listesi yapmalarını istediğinde en üstte yar alan başlık daima ‘’Görünüm’’ oluyor. Özetle mutluluğunuz görünümünüzle bağlı değildir.


İnsanlarla İletişimde Kalın Sessizliği Tercih Etmeyin


Acı çeken insanın kendini geri çekmesi çok normaldir. Fakat mutsuz insanlar diğerlerini cezalandırmak için özellikle soğuk ve sessiz davranırlar. Oysaki mutluluğun sırrı konuşmaktan geçiyor. Lisanslı psikolog konuşmacı ve yazar Phd Uzmanı Todd Pressman ‘’ Herkesin sevilmeme korkusu vardır, ancak mutlu insanların farkı sevgiyi doğrudan talep etmeyi bilmeleridir.’’ diyor.


Sevgi talep ettiğinizde istenilen cevabı almak her zaman mümkün olmaz. Ama böyle bir durumda sevilmem korkunuzun olduğunu ve bunun da normal olduğunu esasında bir canavar olmadığınızı keşfedebilirsiniz. Bu bile tek başına güçlü bir iyileştiricidir.


Aynı Hatayı Tekrar Tekrar Yapmayın


İnsanlar hata yaptıklarında mutlu olmuyorlar ama bu hatadan ders alıp ilerleyebiliyorlar. Bazen de bize zararı dokunduğunu bile bile geçmişteki alışkanlıklarımıza bağlı kalabiliyoruz. Geçmişte kalan alışkanlıkları bırakmak, üstesinden gelinmesi gereken bir konudur. Böylece yaşamınızda büyüme ve gelişmeyi kendinize çekersiniz. Geçmişte size zarar veren alışkanlıkları bırakmamak, mutlu olmak ile sizin aranızda duran önemli bir engeldir.


Düşmekten Çok Korkarsanız Bırakın Atılım Yapmayı Yerinizde Bile Zıplayamazsınız


Mükemmeliyetçilik ve başarısızlık korkusu ikiz kardeş kadar birbirine bağlıdır. Mutsuz insanlar genellikle risk almaktan korkan insanlardır. Fakat mutlu ve başarılı olmak için bu korkunun üstesinden gelinmelidir.


Mutsuz insanlar tedbirli olmak bahanesinin arkasına sığınır ve başarısızlık korkularını yenemezler. Sonuç olarak da hedeflerine ulaşamadıkları zaman da kendilerini kanıtlamış olurlar.


Son Dakikaya Kadar Ertelemek


İstemediğiniz bir şeyi yapmaktansa ertelemek kısa vadede sizi mutlu ediyor gibi olabilir. Fakat ertelemek hiç kimseyi mutlu etmez. Mutlu insanlar asla ertelemezler. Yapılan psikolojik araştırmalar geçici rahatlamanın yanında yaklaşmakta olan son anı düşünmenin daima daha fazla stres yarattığını söylüyor.


Kurban Rolüne Girmeyin ( Kurban Olsanız Bile)


Birisi size haksızlık etmiş olabilir. Sonuçta bu herkesin başına gelir. Fakat mutluluk söz konusu ise başkalarını suçlamanın sizi mutlu etmeyeceğini de bilmelisiniz. Mutlu insanlar kendi sorumluluklarını alırlar.


Mutlu olmak için kurban zihniyetinden çıkıp yaratıcı bir zihniyete geçilmelidir. Yaratıcı insanları gücü ve seçeneği vardır. Fakat kurbanın yoktur.


Çoklu Görev Üstlenmeyin


Çoklu görev üstlenmek gereksiz yere aşırı yorgunluğa ve bunalmaya yol açar. Çoklu görev yapan insanlar daha başarılı olacaklarını düşünüyorlar ama çoğu kez tek bir göreve tam olarak odaklanan insanlardan daha azını yapıyorlar.


Mutlu insanlar zamanlarını önceliklerine göre en iyi aralayan insanlardır.


Bütün İhtimallere Eşit Olarak Değer Vermeyin


Diğer insanların sizin ve sizin yapacaklarınız hakkında söylediği her şeye aynı ölçüde değer vermeyin. Mutlu insanlar aldıkları görüşler arasından kendileri için en önemli olanları belirleyebilirler. Kalan görüşleri ise dikkate almayarak engelleme yoluna giderler. Yalnızca hayran olduğunuz ve yerinde olmak isteyeceğiniz insanların tavsiyelerini dikkate alın.


Yaptıklarınızı Neden Yaptığınızın Farkına Varın


İnsanlar çoğu kez yapmaları gereken işlerle yüklü oluyorlar ve neden böyle yaptıklarını sorgulamıyorlar. Mutsuz insanlar ellerindeki işi aceleyle yapıp, vakit kaybetmeden diğerine geçiyor. Bir başka deyişle sürekli olarak bir acil durumdan diğerine geçiyor. Mutlu insanlar neyi neden yaptıklarının farkında olurlar. Bu farkındalık ile hedeflerine ve yaptıklarına anlam yükleyebildikleri için hem daha az yorulurlar, hem de işlerine neşe ve enerji katarlar.


Ümidinizi Yitirmeyin


Hiçbir üzüntü ve zor durumun sonsuz olmadığının bilincinde olun Böylece tuzağa düşmüş hissetmekten kurtulur ve ileriye doğru bakabilirsiniz. Sabırlı olun bekleyin ve kendinize tekrarlayın ‘’İşe yarayacak !.. Olacak…!!’’


Kendi Başına Olabilmek


Başkaları için bir şeyler yaptığınızda bunu bir iş gibi düşünebilirsiniz ama aynı şeyi kendiniz için yaparsanız çok daha mutlu ve neşeli hissedersiniz. Kendinizi kendi ölçeğinizde değerlendirin. Kendinizi bir başkasını ölçeğinde değerlendirmeyin. Şunu yapmalıyım. bunu da yapmalıyım vs. gibi bir tarzda düşünmeyin yaptıklarınızı kendiniz için yapın.


Mutlu insanlar ‘’yapmalıyım’’ kelimesini ‘’yapmak istiyorum’’ ile değiştirdikleri için mutludur. Bunu yüksek sesle kendinizi ikna edinceye kadar tekrar edin. Böylece yapacağınız işin sizi ne kadar mutlu ya da üzgün hissettireceğine siz karar vermiş olursunuz.


Hayallerinizi Ciddiye Alın


Mutlu insanlar hayallerine dikkat ediyor ve onları ciddiye alıyor. Yaşam hedeflerini yazmak için kendilerine zaman ayırıyorlar. Hayallerinizi mutluluğunuz için bir kılavuz olarak görebilirsiniz. Bunun için yatmadan önce ya da uyandığınıza kendinize bir soru sorun cevabınızı yazın. Bilinçaltınızda mutluluğunuzun formülü gizlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst