Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Nasıl Konsantre Olunur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Günlük hayatın zorlukları, teknoloji ve çeşitli sağlık sorunları işlerimize konsantre olmamızı zorlaştırmaktadır. Hal böyle olunca yüksek odaklanma isteyen işleri yapmak oldukça zor bir hale gelmektedir. Örnek vermek gerekirse ders çalışmak veya bir projeyi bitirmek olduğundan çok daha zor bir hale gelmektedir. Aslında bu konsantrasyon bozukluğunun sebebi dijital dünyanın hızına ayak uydurmaya çalışmamızdır. Öyle ki sonu olmayan ekranlarda sürekli aşağı doğru kaydırma insanların bir işe odaklanma sürelerini, dikkatlerini belirli bir yerde toplamayı ve zaman isteyen gelişim gibi olguları yok etmektedir. Hatta yapılan son çalışmalara göre ortalama bir kullanıcı internet üzerinde gördüğü şeylere en fazla 4 saniye konsantre olabilmektedir. Amerika kıtası için ise bu süre 3 saniyeye kadar düşmüş durumdadır. Biz de bu sorunu gördük ve siz değerli kullanıcılarımız için araştırdık. Bu içeriğimizde konsantrasyon nedir, nasıl konsantre olunur ve herhangi bir konudaki konsantrasyon nasıl artar gibi sorunları inceleyeceğiz.


Konsantrasyon Nedir?


Olayı ne kadar iyi anlarsanız o kadar çok bilirsiniz. Haliyle karşınıza çıkacak sorunları önceden keşfeder ve ona göre tedbirler alabilirsiniz. Onun için konsantrasyon nedir sorusunuz cevabını arayarak başlayacağız. Kısaca bireyin dikkatini nereye verdiği ve bu esnada neleri görmezden geldiği diye açıklanabilir. Yani herhangi bir iş için konuşacak olursak bütün algılarımızı, bilincimizi ve duyularımızı o iş üzerinde yoğunlaştırma da diyebiliriz. Mesela ders çalışmak. Sizin de bildiğiniz gibi günümüzün yaygın sorunlarından birisi de ders çalışırken sağlanamayan konsantrasyondur. Hatta pek çok öğrenci yanlış kaynaklardan veya kişilerden edindikleri bilgiler sonucu ders çalışırken konsantre olmak için müzik dinlemektedir. Bunun kendilerini derse daha iyi odakladıklarını düşünmektedirler. Yalnız unuttukları nokta ise beynin aynı anda iki görevi birden yerine getirememesidir. Her ne kadar öyle olduğu ile ilgili yanılgılar olsa da uzmanlar tarafından beynin aynı anda iki iş ile meşgul olamadığı, eğer yapılmaya çalışılırsa da o işten alınacak verimi %25’e kadar düşürdüğü gözlemlenmektedir. Özet olarak konsantrasyon bütün algılarımızı ve odağımızı tek bir iş üzerine yoğunlaştırma eylemidir.


Nasıl Konsantre Olunur?


Öncelikle yukarıda da açıkladığımız gibi bir işi yaparken başka bir şeyle meşgul olmamayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu sadece ders çalışmak için geçerli değildir. Yapacağınız her türlü işte tek bir şey üzerinde odaklanmak size bu yeteneği zamanla kazandıracaktır. Zamanla diyoruz çünkü konsantrasyon tıpkı vücudumuzda bulunan kaslar gibi zaman içerisinde gelişir. Onu geliştirmek ve daha iyi hale getirmek için sürekli egzersizler yapılmalıdır. En bilindik ve dünya hafıza şampiyonu Melik Duyar tarafından da tavsiye edilen yöntem ise her gün 10 dakika bir cisim üzerinde yoğunlaşıp bütün dikkatimizi ona vermek ve o esnada aklımızdan başka bir düşünce geçmemesini sağlamaktır. Her gün yapacağınız bu basit antrenman sayesinde konsantrasyon becerinizi git gide geliştirebilirsiniz.


Konsantrasyon Nasıl Artar?


Gelelim konsantrasyon nasıl artırılır konusuna. Öncelikle yukarıda belirttiğimiz tarzda egzersizler yapmak ve günlük hayatta birden fazla işle meşgul olmamak yapılacak ilk şeylerdir. Sonrasında ise konsantrasyonunuzu engelleyen etmenleri ortadan kaldırmak odağınızın bozulmasını önleyecektir. Mesela ders çalışırken doğru ortam seçimi çevresel nedenlerden dolayı odağınızın bozulmasını engelleyecektir. Ek olarak dikkatinizi bozacak nesneleri de çalışma ortamınızdan uzaklaştırmak odaklanma konusunda size çok yardımcı olacaktır. Sonuncu ve en önemlisi ise akıllı telefonlarınızın bildirimlerini kapatmak olacaktır. Telefonunuza gelecek en ufak bildirim dikkatinizin dağılmasına neden olduğu için yeniden işinize odaklanmanız oldukça zor olacaktır. Bu yüzden özellikle önemsiz gördüğünüz uygulamaların size her saat başı bildirim göndermesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca işin veya dersin başına oturduğunuz zaman telefonlarınızdan uzaklaşmanız size daha rahat ve daha izole bir ortam sunacağı için bunu da mutlaka değerlendirmenizi öneririz. Tabi burada yazılanlar sadece uygulamaya geçtiği zaman etkili olacağını unutmamanız gerekir. O yüzden bu içerikte beğendiğiniz incelikleri veya yöntemleri not ederek hemen uygulamaya koyabilir, daha konsantre bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Şimdiden hepinize başarılar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst