Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Neden Banka Müfettiş Yardımcılığı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Banka Denetim Mesleğinde İlk Basamak: Müfettiş Yardımcılığı


XXI. yüzyıldaki gelişen endüstrilerden biri olan finans endüstrisinin içinde en önemli yer Bankacılıktır. Bankacılık sektörü yapısı itibariyle iş yoğunluğu ve bolluğunun olduğu bir alandır. Bu nedenle de belirli aralıklarla denetlenmesi gerekmektedir.


Denetim iç ve dış denetim olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış denetim bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılırken; iç denetim ise firmaların kendi bünyelerinde yapılmaktadır.


Bankacılık sektöründe de iç denetim Teftiş Kurulu Başkanlığı olarak da anılan bölümler tarafından icra edilir. Bu kurullarda çalışanlar ise Banka Müfettişi olarak isimlendirilir.


Müfettiş Yardımcılığı Mesleği


Ekonominin finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörünün denetim mesleği olan Müfettişliğe ilk adım Banka Müfettiş Yardımcılığı ile atılır. Bankalar, yılın belli dönemlerinde ihtiyaçlarına paralel olarak Müfettiş Yardımcılığı sınavı açarlar.


Müfettiş Yardımcılığı Mesleği İçin Mezun Olunması Gereken Okullar


Öğretim hayatını, iktisat, maliye, hukuk, işletme fakültelerinde tamamlayan genç mezunlar bankaların açmış oldukları Müfettiş Yardımcılığı sınavına girebilirler


Sınavlar Nasıl Yapılır?


Müfettiş Yardımcılığı sınavı iki aşamada yapılmaktadır. Öncelikle, ekonomi alanında yatırımlara yön veren finansman kuruluşları insan kaynakları sitesinde ve/veya kendi internet sitelerinde Müfettiş Yardımcılığı Sınavı açıldığına dair duyuruyu yaparlar. Denetim mesleğine finansman sektörüyle adım atmak isteyen istekliler de bu ilanlara başvurur. Belli kriterler sonucu adaylar yazılı sınava alınırlar. Yazılı sınavda başarılı olan genç müfettiş adayları daha sonra sözlü sınava tabi tutulurlar. Sözlü sınavda kendini iyi ifade eden ve bankayı temsil edebileceğine inanılan kişiler mesleğe kabul edilirler.


Bankacılıkta Kariyer


Bankalarda kariyer olanaklarını incelediğimizde de Müfettiş Yardımcılığı mesleği sektörde yükselmek anlamında oldukça önemli bir aşamadır. Yazılı ve sözlü mülakatlarda başarı sağlayan adaylar; bankanın sektördeki büyüklüğü, insan kaynakları departmanlarının planlaması doğrultusunda çeşitli eğitimler sonucu göreve başladıktan sonra bir veya iki yıl müfettiş yardımcılığı görevinde bulunarak kendilerinin yöneticisi konumunda olan diğer müfettişlerle beraber göreve başladıkları bankanın şubelerinde denetim faaliyetlerinde bulunurlar.


Bu süreçte başarılı olanlar sınavla Kıdemli Müfettiş Yardımcılığına yükselir. Bazı bankalarda bu ûnvan Yetkili Müfettiş Yardımcısıdır. Daha sonra beş yıl bu görevi ifa ettikten sonra yine kurum içi sınavla Müfettiş ûnvanı alırlar.


Başarılı çalışmaları sonucunda mesleklerinde yükselen Müfettiş Yardımcılarını duayen veya üstad olarak bankacılık sektöründe ileriki yıllarda şube müdürlüğü, danışmanlık, Teftiş Kurulu Başkanlığı gibi parlak kariyer imkânları beklemektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst