Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Resun LP-20 Hava Motoru Kullanıcı Yorumları Kullananlar Derneği

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
5
Golden Thread
5
Puanları
18
Akvaryum hobimde bir çok problemle karşılaştım ve nerdeyse hepsini bir şekilde çözdüm ve öğrendim. Fakat hava motorları bana en çok masraf açan ve en fazla uğraştıran ekipman oldu. Akvaryumu havalandırmak balıklarımız için olmazsa olmaz. Lütfen sizler de balıklarınızı havasız bırakmayın. Zaten ölümlerin en büyük nedeni balıkların havasız kalmaları. Havalandırmanın ne kadar gerekli ve önemli olduğuna girmeden ürüne geçelim.
20200430_210342.jpg
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
Resun LP-20 alana kadar neler aldım neler yaptım nelere para harcadım anlatmıştım. Dilerseniz o yazımı da okuyabilirsiniz.
20200430_155658.jpg
Resun'la öneri üzerine tanışmıştım ve 3 ürününü satın aldım. Resun Air-8000, Resun LP-40 ve en sonunda Resun LP-20. Bu arada ürün pahalı bir ürün 2. el alarak riske girmenizi önermem. Eğer alacaksanız da kutusu ve faturasını isteyin. Foto ve video gelse bile kablosunun, arka kapağının, ayak silikonlarının düzgün olup olmadığına bakın. Ben Resun LP40 ile dolandırıldıktan sonra Resun LP20 satın aldım.

Ürün yine Klasik Resun Tasarım Dandik kutusunda geliyor.

20200430_155735.jpg

Kutu içerisinde Resun LP-20, Kullanma klavuzu, 6'lı çıkış başlığı, Plastik bağlantı hortumu ve 2 adet sabitleme kelepçesi çıkıyor.

20200430_160334.jpg

Hortum ve kelepçelerin bağlanması çok basit. Kelepçeyi sıkınca gevşiyor. Bırakınca sıkılıyor. Bu arada üründen 6 çıkışın olması kafanızı karıştırmasın. 6 adet muazzam debide çıkış var. Öyle ki ben 2 çıkışı körlemek zorunda kaldım. Elimde yeterince hava kısma aparatım yoktu. Pipolar hava taşları coştu :)

20200430_155816.jpg

Resun LP-20 satınalırken mutlaka Çekvalf de satınalın. Çekvalfler elektrik kesintilerinde suyun geçi gelerek devirdim ile motorun içerisine dolmasını engelleyecektir. Tanesi 1-2TL gibi bir fiyatı var. Bu arada Ürünün akvaryum seviyesinin üstünde kullanılması öneriliyor. Sebep aynı. Taşma vs olursa motora su gelmesin. Ben yerde çekvalflerle kullanıyorum.
20200430_160404.jpg
Debi konusunda içinizde hiç bir şüphe olmasın. Dakikada 28 Litre hava pompalıyor. Bu saatte 1680 litre yani 1,68 metreküp hava yapar. Ev tipi kullanım için belki biraz fazla olabilir ama debiyi sevenleri fazlasıyla tatmin edecektir.

Cihazda sıcaklık koruması var. Bu potansiyel yangınların önüne geçiyor. Yaklaşık 1 saatlik kapalı kutu çalıştırmasında kompresörün oldukça ısındığına şahit oldum.

Yılda bir defa dikkatlice açılarak görün filtre temizliği yapılabilir fakat ürünü asla yağlamayın. Resun LP-20 17Watt güç harcıyor. 2 ve 4 çıkışlı Sera ve Eheim Resun Motorlar 4-6 Watt enerji harcadığını hatırlatmak isterim. Tabi her şeyin bir bedeli var fakat açıkçası 17Watt ciddi bir güç değil. Devirdaim pompasının 35Watt yaktığını düşünürsek tabi.
Resun LP-20 maksimum 2,2 metre derinliğe kadar hava basabiliyor. Ürünü çok beğendim. Tahmin ettiğimden daha sessiz. Fakat kesinlikle sessiz denilemez. Rahatsız edecek kadar sesi var. LP-40 kadar çok değil ama. Ses konusunda motoru balkına taşıyıp, orda da köpük kutuda saklayanı gördüm. Benim maalesef öyle bir şansım yok ama sessizleştirmek için ne yapabilirim ilerleyen günlerde bakacağım. Ses durulmayacak seviyede değil ama gayet rahatsız edici. Diğer hava motorları gibi. Debisinin ayarlanabilir olması bence güzel olurdu. Belki bu şekilde ses de azalabilir veya kontrol edilebilir olurdu. Bu arada ses rözenansa girebiliyor veya yankı yapabiliyor. Sadece pozisyon değişikliği ile bile gürültüyü önemli ölçüde azaltabiliyorsunuz.

Ayak silikonları çok rahat çıkıyor ve yeterli yalıtımı sağlamıyor.

Genel olarak çok memnunum. Soru ve önerilerinizi merak ediyorum.
 
Son düzenleme:

AquaMan

Üye
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol alıntıyı görmek için!

Merhaba, hava motoru ile ilgili yazılarınızı görünce bana biraz ışık tuttu açıkçası çünkü ben de eheim 3704' ün performansını yetersiz bulmaya başladım.
Bilgileriniz için teşekkürler.. :)

Ben de çok güçlü ama eheim 3704 sessizliği kadar beni tatmin etsin diye düşünerek, paraya da kıyarak güçlü bir hava motoru almak istiyorum. Araştırmalarım beni iki tercihte bıraktı, Eheim Air 1000 ve Resun LP-20. Eheim 1000 serisi güçlü ancak zamanla 3704 gibi performansı düşer mi düşüncesindeyim zira fiyatı 900TL den aşağı değil. Ancak 3704 gibi sessiz olacağına inanıyorum. Resun LP-20 ise çok daha güçlü duruyor ancak sessiz yazmasına rağmen sesli olabilir diye düşünüyorum.

Bu konuda tecrübe çok daha önemli ki siz ne düşünüyorsunuz? Eheim 3704 kullanmış birisi olarak Resun LP-20 onun kadar sessiz mi? Bende sobo, tetra aps ve eheim 3704 var ve bunlar arasında en sessizi 3704, başka bir hava motoruyla kıyaslamam mümkün değil maalesef.
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
5
Golden Thread
5
Puanları
18
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol alıntıyı görmek için!
Merhaba,

Eheim 3704, LP-20'den daha sessiz bir hava motoru çünkü kapasitesi LP20'nin 5'te biri kadar.
Bana göre Eheim 3704 berbat bir hava motoru. Birincisi ben gürültüsüz diye aldım ve kesinlikle çok gürültülü. Tamamen hayal kırıklığına uğradım.

Şunu kabul edelim hava motorlarının hepsi yapı gereği gürültülü çalışıyor. Marka modeller arasında fark var mı var ama kısmen.

Bir süre kullandıktan sonra körüğün metal tutucusu kırıldı. Yenisini alacağıma biraz daha ödeyip yeni körük seti aldım keşke almasaydım. O şekilde de düzgün çalışmadı. Eheim 3704'de zamanla verim azalıyor ve fiyat performans oranı bana göre berbat.

Bir çok hava motoru denedim. Hepsi rahatsız edecek kadar ses çıkarıyor. Eheim 3704 dahil. Ben çözümü şöyle buldum Zamanlayıcı aldım ve her gece saat 02:00'de devreye giriyor ve sabah 07:00'de devreden çıkıyor.

LP-20'yi kullandıktan sonra açıkçası 3704'e veya Eheim Air 1000'e bakmam, kesinlikle önermem. Ama benim akvaryumum büyük olduğu için ve yavruluklar da kullandığım için.

Ufak bir akvaryumunuz varsa LP-20'ye kesinlikle gerek yok. Çok fazla gelecektir. Çünkü LP-20 serisi çok büyük veya çok fazla sayıda akvaryum için üretilmiş ürün. 500 Litre üzeri akvaryumunuz varsa tavsiye ederim. 10 Aydır kullanıyorum ve çok memnunum.

Eheim Air 1000 ürününü yeni gördüm. LP-20 1,68 metreküp / saat hava verirken air 1000 ise 1 metreküp / saat kapasitede.

Ama enerji tüketimi çok az. Uzun vadede mantıklı olabilir. 2 çıkışı var. 3704'e benziyor :)

Şu an Resun LP-20 650₺ civarlarındayken Eheim 1000 ise 1050₺ civarlarında. Eheim Air 1000 400₺ daha pahalıyken Resun LP-20'nin nerdeyse yarısı kadar hava kapasitesi var.

İnternetten Video'suna baktım ses tam tahmin ettiğim gibi. Klasik hava motoru sesi. Sessizlikte balık izleyim keyfi alamazsınız. Tek artısı elektrik sarfiyatı.

Ben Eheim'in hava motoru konusunda başarılı olduğunu düşünmüyorum. Resun ise özellikle LP-100 modeliyle sektörün lideri.

LP-20 modeli ise beni fazlasıyla memnun etti.

Marka açısından Resun King-3 Sump motoru için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çok pahalı, çok gürültülü bir ürün ve teknik destek konusunda çok sorun yaşadım.
 
Son düzenleme:

AquaMan

Üye
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Eheim 3704, pipo filtrede değil de hava taşı kullanımı gibi basınç isteyen durumlarda yük binince sesi epey kesiyor yani neredeyse yok gibi diyebilirim. Size denk gelende mi bir sorun oldu acaba çünkü tecrübe edenlerce de genellikle sessiz diye biliniyor.

Hava motorları tabiki gürültülü çalışıyor, haklısınız ama kullanılan malzeme kalitesi ve malzemelerin yerleşim ergonomisi ile ses izolasyonu arttırılabiliyor ve bu nedenle bazıları az hava basarken harıl harıl gürültü verirken bazıları çok hava basarken az gürültü veriyor.

Bendeki akvaryum 300 litre, buna 2 hava taşı atacağım. Bunu döndüren sump da 100 litre, onun içinde de 2 hava taşı var k1 medyayı döndürmesi için. Bunların dışında dolap içinde de 150 litre ve 100 litre olmak üzere 2 tank daha var. 100litre için olanda pipo kullanıyorum. 300litrelik tankı bir süre sonra 700litrelikle değiştirmeyi planlıyorum. Bu nedenle almışken güçlü ama beni de ses yönünden rahatsız etmeyecek hava motoru araştırıyorum, resun lp20 üzerine yoğunlaşmıştım, aramalarda forum yazınız denk geldi, kıyasalama açısından çok faydası oldu. Yani toparlamak gerekirse 1000litreye yetecek bir cihaz almalıyım, parasına acımadan en sessiz gelebilecek hangisiyse.

Eheim air 1000 den çekinmemin sebebi ise performansının ileride düşebilecek olması, 1000TL verip performans düşüklüğü yaşamak hoş olmayacaktır. :)

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol alıntıyı görmek için!
Bu sıcaklık koruması devreye girince kendini mi kapatıyor, denediniz mi? Ben de strafor kutu yapıp dolabın içine öyle mi koysam diyordum ama siz 1 saat kapalı kutuda çok ısındığını tecrübe etmişsiniz, çekindim şimdi açıkças.ı 🤔
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
5
Golden Thread
5
Puanları
18
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol alıntıyı görmek için!

Şöyle anlatayım. Ben ilk LP-40 Aldım. Açmamla kapamam bir oldu. Evde çalıştırılacak bir motor değil. Yalıtım vs mümkün değil.
Sonrasıda internetteki yerli yabancı heralde bütün yorumları okumuşumdur. Videoları izlemişimdir ve kendimi kna edip LP-20 aldım. Çalıştırdığımda çok şaşırdım. Kesinlikle sessizdi. Aşağıda tamamen sessiz bir ortamda çektiğim video'yu izleyebilirsiniz. Aşırı ses sizi yanıltmasın. Nefes sesim bile sesli geliyor. :) Seslerin bir kısmı da köpüren su sesi. :) Camı çekerken ses patlaması oluyor fakat sessizlikten aslında yer yerinde oynamadı evde.

Sanırım size fikir verebilir. Yukarıda bahsettiğiniz senaryoya göre ben olsam kesinlikle LP-20 alırım. Fakat pipo filtre kullanacakmışsınız. Yani 7/24 çalışması gerekecek. Ben açıkçası LP-20'yi 7/24 çalıştırmak istemem. En azından ben odadayken. Motor sesi beni çok rahatsız ediyor çünkü.

Ben sizin yerinizde olsam Eheim Air 1000 ile Resun LP20 arasında kaldıysanız.

Eheim Air 1000 8,5 Watt
Resun LP-20 17 Watt

Aradaki fark 8,5 Watt

7 Gün 24 Saat 12 Ay çalıştırsanız yılda 50₺'lik elektrik faturası farkı olacak.

Ya da şöyle Resun Alırsanız ve Hiç kapatmadan çalıştırırsanız aylık 8,6₺ elektrik faturası öderken Eheim Alırsanız 4,3₺ ödeyeceksiniz.

Kendini 8 yılda amorti edecek.

Güncel hesap aşağıda:

1609357159502.png
Bence boşuna 400₺ daha fazla para vermeyin.

Onun yanında şimdi ürüne baktım da 22L/min yani saatte 1320Litre hava pompalıyor LP-20
Eheimden 1,32 kat daha güçlü. 400₺ daha ucuz. Kullanıcı yorumları daha iyi.

Evde sessiz ortamda 32 desibel gürültü vardı. LP-20'yi çalıştırdığımda ses dibinde maksimum 50 desibeli gördü. Ortalama 46 desibel.

Eheim'in sitesinde ürünü nedense göremedim. Ses seviyesini de bulamadım.

Sıcaklık konusuna gelirsek Cihazın alt tarafında Uyarılar var. Sıcaklık korumanın olduğu sıcaklık yükselmesi durumunda cihazın durup tekrar başlayacağı yazıyor. Benim denememde bana göre fazla sıcaktı ama kapanma olmadı. Zaten sıcaklığı görür görmez böyle olmaz dedim ve çıkardım.

Bu aletin hava alması gerek. Etrafı köpükle kapatarak ses yalıtımı yaparken cihazın hava almasını ve soğumasını engellemek bence doğru bir karar değil. Her ne kadar otomatik koruma olsa da Eheim de olsa Resun da olsa cihazın ısı vermesini engelleyecek şekilde kapanmasını doğru bulmuyorum.
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
5
Golden Thread
5
Puanları
18
Resun LP20 sesini aşağıdaki video'da dinleyebilirsiniz.

 

AquaMan

Üye
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba tekrar,

Video çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederim. :giggle:
Siz bir de dışarıda kullanıyorsunuz, ben akvaryum dolabı içinde kullanacağım için ses belki daha da azalabilir. Hatta bol hava taşıyla basınç oluşturup sıkıştırırsam belki bir miktar daha azaltabilirim. Artık deneyerek göreceğim. :)
Tercihim Resun' dan yana olacak. Umarım evim için gürültü sınırlarını aşmaz. Aşarsa artık bir formül düşüneceğiz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst