Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Saç Bakımı Nedir?


Saç bakımı, saçlarımızı korumak ve canlı olmasını sağlamak demektir. İyi görünmenin başında bakımlı saçların olması gelir. Saçlarımız o kadar hassastır ki, yanlış bakım ürünlerinden dolayı küsebilir, uzamaz, cansızlaşır, mat bir görünüme sahip olabilir. Gerçekten saçlarımızı iyi tanımazsak, ihtiyaçlarını yeterince karşılamazsak, bilinçsizce işlem uygularsak, yıpranmaktan kendini alamayan, hırpani saçlar ortaya çıkmış olur. Saçların bu şekilde olmasını hiç kimse istemez. Dolayısıyla yapılabilecek en önemli şey, saçları ve cilt tipini iyi bilmek ve onlara uygun işlemler yapmaktır.


Saç Bakımı Önemi


Saç bakımı denildiğinde aklımıza kuaföre gidip saçlara bir sürü uygulamalar yaptırmak gelmesin. Saç bakımı için oldukça pratik bilgiler de vardır aslında. Fakat ilk olarak saç bakımı, doğru şampuan seçimi ile başlar. Şampuan seçiminden sonra, saç kremleri, saç maskeleri, özel bakım kürleri gelir. Bakımlı saçlar; şekillendiriciler, dökülme önleyici ürünler ve saç yağları ile de saçlar desteklenmelidir.


Bakımlı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler


1.
Saç tipine ve cilt tipine uygun, doğru şampuan ve kremini seçmeliyiz. Dönemsel ya da bilinçsiz saç bakım ürünlerinin kullanılması sonucunda saçımızda, zaman zaman değişimler meydana gelebilir. Yaşanılan bu problem örneğin kepekten dolayı ise, kulla marka değiştirilmeden, aynı markanın kepek önleyici ürünleri kullanılarak saçın dönemsel ihtiyacını karşılanacaktır. Aynı şekilde o markanın kuru saçlar için ürettiği kremi de kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Böyle bir durumda önemli olan kullanılan ana markaya bağlı kalmaktır. Çünkü markaların şampuan içerikleri temelde aynıdır. Siz farklı içeriğe sahip olan bir ürün kullanmak istediğinizde saçınızın buna bir tepki göstermesi normaldir.


2. Saçlar da beslenmeye ve neme ihtiyaç duyar. Bu sebeple saçlar doğal içerikli maskeler ya da kürlerle beslemelidir. İçeriğinde, saçlar için sağlıklı olacak, doğal bileşenlerin bulunduğu kürlerden yararlanılabilir. Böylece saçlara işlem uygulamadan önce ya da sonra da saçlar yıpratıcı işlemlerden korunmuş olur. Çeşitli yağları, şampuanımıza eklemek de saçlarımız için oldukça faydalı bir bakımdır. Örneğin argan yağı saçlarımız için oldukça idealdir. Duştan çıktıktan sonra nemli saçlara ya da saçlar kuruduktan sonra uygulanabilir. Bunun yanında, saçlara keratin desteği sağlayacak bakım setlerini kullanmalıyız. Bu da yine canlı ve parlak saçlara sahip olmamızı sağlayacaktır.


3. Çok fazla işlem görmüş saçlar, parlaklığını ve canlılığını yitirecek, sertleşerek kolayca kopma eğilimi gösterecektir. Bu sebeple saçlarımıza çok fazla ısı ya da kimyasal içerikli ürünler uygulamamalıdır. İçinde süt, zeytinyağı ve bal gibi içerikler olan şekillendiriciler kullanmaya özen gösterilmelidir. Saçlarımızın ara sıra yaşadığı sıkıntıyı anlamak ve çözebilmek için, saçlarımızı iyi tanımalı ve onların tepkilerini takip etmeliyiz. Unutmamamız gereken şey saçlarınızın, cildimizden beslendiğidir. Bu sebeple cildimizin ihtiyaçlarının değiştiği her dönemde, saçlarımızın ihtiyaçları da ona bağlı olarak değişim gösterecektir. Yapacağımız uygulamalardan önce, saçımızın ve cildimizin bir bütünün parçaları olduğunu ve aynı özene ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst