Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sarımsak İle Sakal Çıkarmak

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sakal çıkarmak pek çok kişi için bir sorun. Kimileri sakalsızlıktan şikayet ederken kimileri de seyrek sakal problemi yaşamakta. Gerçekten de erkeksi bir görünüm için sakal vazgeçilmez bir aksesuar. Ancak sakal yalnızca kozmetik bir aksesuar değil. Sakal bırakmak, başka birçok açıdan fayda sağlamakta.


Southern Queensland Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre sakal uzatmak, zararlı ışınların %95’ini engelleyerek cilt kanseri riskini de azaltmakta. Bununla beraber sürekli tıraş olmak cildinize zarar vereceğinden sakal bırakmak cildinizi tahriş etmenizi engelleyecektir. Kış aylarında ya da soğuk havalarda boynunuzu rüzgârdan koruduğu için daha az hastalanırsınız. Peki sakal nasıl uzatılır? Seyrek sakal nasıl sıklaştırılır?


Sarımsak İle Nasıl Sakal Çıkarılır?​


Sarımsak uzun yıllardır farklı amaçlarla kullanılmıştır. 5000 yıldan beri gıda, çeşni ve medikal alanlarda kullanıldığı tahmin edilmektedir. İçerdiği vitaminler nedeniyle saç dökülmesi ve seyrekleşmesinde hala kullanılmaktadır. Sarımsak, sakal çıkarma yöntemleri içinde en etkili olanlardan biridir.


Sarımsakla sakal çıkarma yöntemine geçmeden. Eğer sarımsağa alerjiniz varsa veya kullanmanızı engelleyecek başka bir sağlık sorununa sahipseniz ya da kullanmadan önce tam olarak bilgi sahibi olmak istiyorsanız doktorunuza başvurunuz.


4 adımda sarımsakla sakal sıklaştırma ve çıkarma​


  1. İlk olarak sarımsağın yüzünüze ulaşması için tıraş olmasınız. Bunu yaparken dikkatli olun. Eğer tıraş esnasında yüzünüzde kesikler oluşursa sarımsak canınızı çok yakabilir. Kesikler kapanmadan uygulamayın
  2. 2-3 diş sarımsağın kabuklarını soyun ve sarımsakları ezin. Daha sonra bir kapta toplayıp üzerine bir miktar su ilave edin. Su sarımsakların seviyesine kadar olmalı. Bu sayede hazırladığınız karışımın sarımsak yoğunluğunu düşüreceksiniz. EĞER FAZLA SARIMSAK KULLANIRSANIZ SAKAL KÖKLERİNİZ YANABİLİR!
  3. Sakalınızı tıraş ettikten ve sarımsakları hazırladıktan sonra yüzünüzü soğutmalısınız. Bu yüzünüzü uyaracak ve kan akışını hızlandıracaktır. Soğutma işlemini yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak ya da bir parça buz veya bir buz torbasıyla yapabilirsiniz. Ancak buz kullanacaksanız yüzünüzde fazla bekletmeyin.
  4. Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla sakal çıkması gereken yere hafifçe bastırarak uygulayın. Bunu yaparken pamuğu, suyunun çıkması için bir miktar sıkabilirsiniz.
  5. Sarımsakları sürdükten sonra 15-20 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü iyice yıkayın. Bekleme esnasında yüzünüzde hafif bir sızı duyabilirsiniz. Ancak sızı fazlaysa ya da yüzünüz normalden fazla kızardıysa hemen yıkamalısınız. Bu uygulamayı aralarında en az birer gün ara olmak şartıyla haftada 2 veya 3 defa tekrarlayın.

Önemli​


Eğer sarımsağı yüzünüzde fazla bekletirseniz veya sarımsak su dengesini kuramaz ve sarımsak yoğunluğunu azaltmazsanız sakal kökleriniz zarar görebilir ve bunun kalıcı sonuçları olabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst