Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Skolyoz Hastalığı Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Skolyoz Hastalığı Nedir?


Skolyoz hastalığı basit bir tabirle omurga eğriliği anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir omurga yapısında omurlar yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanırken, skolyoz’ lu omurgada her iki yönde eğilme ya da omur eksenlerinde deforme görülmektedir. Hastalığın görülme seyri erkek çocuklara oranla kız çocuklarda çok fazladır.


Skolyoz Neden Oluşur?


Bu sağlık sorununun meydana gelmesinde doğumsal nedenler, spastik çocuklar, ailesel yakınlık ve enfeksiyon veya tümör gibi etkenler neden olabilmektedir. Bunun dışında hiçbir faktör olmaksızın da hastalık meydana gelebilmektedir. Oran olarak en fazla görülen skolyoz’ lar ortalama 10’ lu yaşlarda kendini gösteren, nedeni tam olarak bilinmemekle beraber anne karnında ki etkenler sonucu meydana gelen ve doğumdan itibaren bulguları gösteren konjenital skolyoz’ dur. Sebepleri ise tam olarak bilinmemekle beraber gebelik sürecinde meydana gelen enfeksiyonlar, vitamin düzensizliği ve şeker hastalığı gibi faktörler olduğu düşünülmektedir. Belli başlı skolyoz çeşitleri şunlardır:


-Doğuştan kaynaklı olan, (konjenital)


-Beyin felci veya çocuk felci sonucu oluşa kas felci nedeni ile olan,


-Nedensiz bir şekilde meydana gelmiş olan,


Skolyoz Belirtileri Nelerdir?


Her hastalık da olduğu gibi skolyoz tanı aşaması esnasında belirli belirtileri göstermektedir. Bu belirtiler:


-Omurga da her iki yana doğru olan eğrilikler,


-Omurga da öne doğru olan eğrilikler,


-Omuz ve kalça simetrisinin düzgün olmaması,


-Sırt ve bel bölgesinde görülen ağrı,


- Yorgunluk hissi ve nefes darlığı şikayeti olarak görülebilir.


Erke tanı ve teşhis olabilmesi açısından hastanın skolyoz takibi için fizik tedavi ve rehabilitasyon birimi olan bir hastaneye başvurması gerekmektedir. Erken tanı ve teşhis hastalığın ilerlemesinin önüne geçeceğinden bu tip durumlar ameliyat olasılığı olmadan tedavi edilebilmektedir. Okul öncesi ve okul döneminde yapılan kontroller bu sebeple büyük önem taşımaktadır. İyi düzenlemiş bir periyod ile hasta ailesinin katkısıyla beraber hastalık da yüzde 70 oranında bir düzelme söz konusu olabilmektedir. Muayene sonuçları ve radyolojik tetkiklere göre (tomografi, röntgen, manyetik rezonans) tanı oluşturmaktadır. Bunların dışında skolyozmetre denen ve omurga eğrilik miktarını ölçen alet ölçümleri de tanı için kullanılan etkili bir tanı yöntemidir.


Skolyoz Tedavisi


Omurgadaki eğrilik miktarı, skolyoz’ un çeşidi ve kemik büyüme aşaması gibi etkenler tedaviye karar vermekte etkin faktörlerdir. Erken tedavi olumlu sonuç vereceği için tanı ve teşhisin erken dönem de konulması tedavide başarılı olması açısında oldukça önem taşımaktadır. Tedavi aşaması yaş aralığına ve omurgada ki deformasyon düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu hastalığın tedavisin de iki çeşit yöntem vardır. Ameliyatsız yöntem de eğriliğin 20 derecenin üzerinde olan büyük çocuklarda korse ile tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Ancak yaş grubu küçük olan çocuklarda bu yöntemi uygulama zorluğu olduğu için bunun yerine gövde alçıları tercih edilebilmektedir. Ameliyat gerektiren durumlar da ise sırt ve bel bölgesine cerrahi müdahale ile vida çubuk destekleri eklenerek omurga da düzeltme yapılmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst