Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sosyologlar ve iş olanakları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sosyologlar Özel Sektörde Ne İş Yapar?


Sosyoloji genel olarak toplum bilimi olarak bilinmekle beraber sosyoloji mezunları toplumu ilgilendiren hemen hemen her alanda özel sektörde iş bulabilmektedirler. Burada önemli kıstas mezun olduktan sonra hangi sektörde çalışmak istenildiğine iyi karar verilmesi ve mezun olana kadar kendini o alanda geliştirmek için yeterli çabanın gösterilmesidir. Yani bölüme başlar başlamaz ilgi alanlarınıza göre bir kariyer planı yapmanız ve kendinizi bu alanda donatmanız mezun olduktan sonra hangi sektörde çalışacağınız konusunda belirleyici olacaktır.


Özel Sektörde Hangi Alanlarda Çalışılabilir?


Sosyoloji bölüm mezunları pazarlama, insan kaynakları, satış finans departmanları, gazeteler ve dergilerde köşe yazarlığı, reklam ajansları, pazarlama ajansları, sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli sektörlerdeki alanlarda çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra Unicef, Birleşmiş Milletler gibi sivil toplum örgütleri genelde sosyolog istihdam etmekte ve sektörel anlamda yüksek maaş peşinde olan sosyoloji mezunları için güzel alternatifler sunmaktadır. Araştırma Geliştirme şirketleri de sosyologlar için güzel alternatifler arasındadır. Bugün silikon vadisinde bile sosyologlar istihdam edilmekte ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her alanda sosyologlar iş bulabilmektedirler.


Kendimizi Üniversite Boyunca Nasıl Geliştirebiliriz?


Burada en önemli nokta hangi sektörde çalışmak ve kariyer yapmak istediğinize iyi karar verebilmektir. Örneğin eğitiminiz boyunca karar verdiğiniz çalışma alanıyla ilgili seçmeli dersler alabilir, bu alanla ilgili kurumlarda mümkün olduğunca fazla staj yapabilir, gönüllü olarak çalışabilir, bu sektörün istediği ya da gerektirdiği programlama dillerine hakim olmaya çalışabilir veya bu alanı ilgilendiren yabancı dillerle ilgili kendinizi geliştirebilirsiniz. Günümüzde artık bazı ülkelerde ilkokuldan itibaren kodlama eğitimi şart koşulmuştur ve bilgisayarsız bir gelecek ve sektör düşünemediğimize göre bu alanla ilgili bilgi birikimi ve becerinizi ne kadar geliştirebilirseniz o kadar iyi olacaktır.


Özel Sektör Sosyolog Maaşları Hangi Aralıkta?


Genelde yeni sosyoloji mezunu sosyologlar asgari ücret veya 3.000 TL gibi bir maaşla işe başlarken bu rakamlar tecrübe kazandıkça ve işinize hâkimiyetiniz arttıkça daha üst rakamlara yükselebilmektedir. Sık sık vurgulandığı gibi hangi alanda çalışacağınız ve mesleki kabiliyetiniz çerçevesinde bu maaşlar 6.000 TL- 10.000 TL arasında değişebilmektedir. Kamuda belirli pozisyonlar için belirli bir maaş durumu söz konusuyken özel sektörde bu durum sizin kendinizi ne kadar iyi geliştirdiğinize göre çeşitlilik göstermektedir.


Özel Sektör mü Kamu mu?


Bu sorunun tek bir cevabı yok maalesef. Tamamen kişisel özelliklerinize ve ilgi alanlarınıza göre değişebilen bir durum. Eğer kendinize güveniniz yüksek ve sürekli öğrenmeye, kendinizi geliştirmeye açık bir insansanız özel sektör daha cazip bir maaş aralığı vermektedir. Fakat daha çok risk almaktan kaçınan ve düzen seven bir kişiliğiniz varsa kamu alanı sizin için daha uygun olacaktır diyebiliriz. Burada önemli kıstas kendinizi iyi tanımanız, hayattan beklentilerinizi gerçekçi bir şekilde ölçüp tartmanız ve ne istediğinize iyi karar vermenizdir. Rekabetçi ve yerinde duramayan bir yapınız varsa da özel sektör sizin için daha uygun olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst