Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Tapu ile ilgili bilmeniz gereken önemli noktalar nelerdir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bir arazinin belirli bir parçasını veya üzerine inşa edilmiş olan binanın ve içindeki bağımsız bölümlülerin malikini ya da maliklerini tek tek gösteren Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen resmi belgeye tapu senedi denilir.


Yasal bir belge olan tapu evrakı, hem daimi hem de müstakil haklar için düzenlenir. Tapu belgesinde mülkiyetin detayları, mülk sahibi bilgileri ve düzenlenmiş olduğu tarih ve yevmiye bilgileri yer alır.


Ülkemizde taşınmaz olarak adlandırdığımız arsa, bina, daire, fabrika, ticari dükkânların kayıtları, Tapu ve Kadastro Dairesi, Tapu dairesi olmayan yerlerde Bayındırlık Müdürlükleri tarafından da gerçekleştirilir.


Tapu ve Kadastro Müdürlüğü; Genel bütçe içerisinde ayrı bütçeli bir kamu kuruluşudur. Taşınmaz gayrimenkullere ilişkin her türlü devir, kayıt (tescil), kadastro ve yenileme gibi işlemleri mevzuata uygun olacak şekilde gerçekleştirir. Tapu ve Kadastro, Tapu sicillerini ve kadastro topografik haritaları düzenlemesi yapar ve uygulamaya koyar.


Söz konusu taşınmaz tek bir şahsa olabildiği gibi birden fazla şahsa da ait olabilir. Taşınmazın tek bir kişiye ait olması durumuna tam (müstakil tapu) mülkiyet denir. Eğer taşınmaz tek bir kişi yerine birden fazla şahsa aitse o zaman toplu mülkiyet ya da hisseli olarak adlandırılır. Hisseli taşınmazlar için gayrimenkul üzerinde hisselerin hangi kısım olduğu belli olmadığından riskli bir durum ortaya çıkabilir.


Ancak hisseli yerler için noter huzurunda anlaşıp yerlerin hisselerini gösterecek şekilde bölünebilir ve noter anlaşmasını aynı zamanda tapu siciline de şerh ettirilmesi söz konusu olabilir.


Parselin hisselere bölünmesi diğer bir şekliyle İmar durumuna uygunluğuna bakılır. Belediye tarafından arsaya imar izin verilmesi durumunda yerlerin tamamen ayırabilecekleri gibi müstakil tapu da alabilirler.


Kat mülkiyeti almış olan yapılar, her bir apartman dairesi için ya da villa veya bağımsız diğer bölümler için ayrı bir taşınmaz yani ayrı birer bölüm olduğu kabul edilir.Tapu Çeşitleri Nelerdir?


1-Mülkiyet hakkını gösteren tapunun farklı çeşitleri vardır. Boş arsalarda imarlı olanlar için genelde arsa tapusu olarak işlem yapılır. İmarı olmayan yerler için ise tarla vasfı olduğunu gösteren tapu verilir.


2-Bina Tapusu olan yerlerde (Cins Tahsisi) yapılmamış veya ayrılmamış yani tapu evraklarında bağımsız bölüm ve niteliği bulunmayan Ana Gayrimenkul niteliğindeki yerlere verilen tapudur. Gayrimenkul satışı da yalnızca bütün olarak ya da bütünün hissesi olarak yapılabilir.


3-Kat mülkiyetli tapu; herhangi bir apartmanda bulunan bağımsız bölümlerin mülkiyetidir. Her bağımsız bölüm için ayrı ayrı tapu oluşturulmak zorundadır.


4-Kat irtifaklı tapu ise; inşaatı yapılmakta ya da yapılmaya daha henüz başlamamış, ya da inşaatı henüz bitirilmemiş olan arsa üzerinden arsa niteliği taşıyan tapu çeşitlidir.


Tapu dairesinde yapılan işlemin ardında muhataba Tapu evrakı olarak mavi ve ya pembe renkli olmak üzere iki farklı renkte tapu verilir.


Pembe renkli tapu; Mülkün projesi onaylanmış, bağımsız bölümlerin bulunduğunu, kullanım alanlarının ve hisselerinin belli edildiği, belediye tarafından oturma müsaadesi olduğunu gösteren tapular için verilen bir tapu örneğidir.


Mavi renkli tapular ise; söz konusu mülkün arsa vasfında olması durumunda muhatabına verilen bir tapu çeşididir. Arsa tapusunda kullanılmakta olan mavi renkli tapular arsanın herhangi bir kat mülkiyetinin olmadığının da göstergesidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst