Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Türkiye’de Yaşayan Herkesin Bilmesi Gereken 13 Bilgi!

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
İstiklal Marşımızın yazarı kimdir?


İstiklal Marşımızın yazarı edebiyatımıza da önemli eserler katmış olan Mehmet Akif Ersoy’dur. Baytarlık, milletvekilliği vs. birçok işle meşgul olmuştur. Vatan şairi veya milli şair olarak bilinen Mehmet Akif 1936 Aralık ayında İstanbul’da hayatını kaybettiğinde 63 yaşındaydı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kaç yılında açılmıştır?


Milletin iradesine dayanan, milletten güç alan ve milli egemenliği esas alan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de açılmıştır. Bağımsız ve demokratik bir ülkenin temelini oluşturan TBMM’nin ilk meclis başkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu göreve Cumhurbaşkanı seçildiği 29 Ekim 1923’e kadar devam etmiştir.


Ülkemizde genel seçimler kaç yılda bir tekrarlanır?


Millet vekillerinin seçildiği genel seçimler ülkemizde 5 yılda bir gerçekleşmektedir. Tabii bazı durumlarda meclis kararıyla bu tarih erkene alınabilmektedir. Genel seçimlerde 600 adet millet vekili seçilir ve bir siyasi parti mecliste koltuk alabilmek için bu seçimlerde yüzde 10 barajını aşmalıdır.


Bayrağımız kaç yılında meclisimizce resmiyet kazanmıştır?


Bayrağımız, 29 Mayıs 1936 yılında çıkarılan 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile Türkiye’nin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiş böylece resmiyet kazanmıştır. 22 Eylül 1983 yılında ise 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçüleri netlik kazanmıştır ve bayrağımız son haline kavuşmuştur.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kaç adet milletvekili görev yapmaktadır?


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde güncel koltuk sayısı 589’dur. Bu dağılım şu şekildedir, 291 AK Parti, 139 CHP, 60 HDP, 49 MHP, 37 İYİ PARTİ, 2 TİP, 1 BBP, 1 DEVA PARTİSİ, 1 DP, 1 DBP, 1 SP, 6 Bağımsız milletvekili.


Cumhurbaşkanı yurtdışına gittiğinde yerine vekalet eden kişi kimdir?


Cumhurbaşkanı hastalık, yurtdışında olma vs. gibi görevinin başından geçici olarak ayrılması durumunda bu makama Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı vekillik eder ve Cumhurbaşkanı’na ait yetkileri kullanır.


Yüz ölçümü en büyük ilimiz hangisidir?


Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ili 38.873 km² ile Konya’dır. Güncel sayıma göre ise Konya’da 2.232.374 kişi yaşamaktadır.


En kalabalık 5 büyük şehrimiz hangileridir?


Güncel verilere göre 5 büyük şehrimizin sıralaması şu şekildedir,


  1. İstanbul 15.519.267 kişi,
  2. Ankara 5.639.076 kişi,
  3. İzmir 4.367.251 kişi,
  4. Bursa 3.056.120 kişi,
  5. Antalya 2.511.700 kişi.

Ülkemizde dağlar nerede kıyıya dik uzanmaktadır?


Ülkemizde dağlar doğu-batı şeklinde uzanır. Bu durumda topraklarımızın şeklini de göz önüne alırsak Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde dağlar kıyıya paralel şekilde uzanırken, Ege bölgesinde dağlar kıyıya dik şekilde uzanmaktadır.


En tuzlu denizimiz hangisidir?


En tuzlu denizimiz Akdeniz’dir. Sebebi ise bulunduğu konumla alakalıdır. Akdeniz Ekvator’a daha yakındır, bu sebeple daha sıcaktır. Sıcaklık arttıkça buharlaşma artar ve tuz oranı da aynı oranda artma gösterir. Başka bir neden olarak da Akdeniz’in akarsu ve nehirlerce yeteri kadar beslenememesi gösterilebilir.


Anayasamızın ilk maddesi nedir?


Anayasamızın ilk maddesi ülkemizin yönetim biçimiyle alakalıdır. Bu da “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.” şeklinde açıkça ifade edilmiştir.


Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybettiğinde kaç yaşındaydı?


Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybettiğinde 57 yaşındaydı. Atamız 10 Kasım 1938’de saat 09.05’te yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu.


Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı kimdir?


Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı 10 Ağustos 2014’de göreve gelen Recep Tayyip Erdoğan’dır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst