Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Ücretli Öğretmen Olmanın Şartları Nelerdir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Öğretmenlik


Bu meslek dört yıllık herhangi bir Eğitim Fakültesinden mezun olan kişilere has verilen bir unvandır. Fakat herhangi bir bölüm mezunu öğrenci de Formasyon belgesini alarak da öğretmenlik unvanını alabiliyor.


Ücretli Öğretmenlik


Genel bir öğretmen ifadesinin dışında atanamayan öğretmen, atanamayan ya da işe girememiş herhangi bir bölümden mezun olmuş lisans veya ön lisans mezunlarının geçici süreliğine çalışmasının adıdır. Kadrolu değillerdir.


Şartları


 1. T.C vatandaşı ya da KKTC vatandaşı olmak
 2. 18 yaşından küçük olmamak
 3. Öğretmenlik mesleğine engel olabilecek herhangi bir engeli bulunmamak
 4. Başvuru yapacak erkeklerin askerliklerini yapmış, tehir ettirme ya da muaf olma durumunda olmak.
 5. Sosyal güvenlik kuruluna bağlı bir kurumda çalışmamak
 6. Kamu haklarında engel bulunmamak
 7. Anayasada belirtilen belirli suçlardan suçlu bulunmamak
 8. Yurt dışından mezun olanların yurt içindeki denkliklerini yapmış olmak

Ücretli Öğretmen Başvuru Yolları


 1. Mezuniyet belgesi aslı ve fotokopisi
 2. Varsa Pedagojik Formasyon Belgesi
 3. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 4. Adli Sicil Kaydı
 5. Erkekler için Askerlik Durum Belgesi
 6. Aile Hekiminden alınan Sağlık Raporu ve gerekli bilgilerin olduğu dokümanlar

Şartları gerçekleştirdikten sonra başvurunuzu e devlet üzerinden yaparak kurumların sizi aramasını bekleyiniz. Genelde okulların başlamasına bir iki gün kala aramalar gerçekleşir.


Ücretli Öğretmen Maaşları


Haftalık 30 saat derse girebilmektedirler. Bu yüzden tatillerin olması ya da o ayın kaç gün süreceği maaşlarda etkili olmakta bazen 4 hafta bazen 5 hafta çalışmaktadırlar. Sigortaları ise 30 gün değil pirim gün sayısı 16 gündür. Ücretli Öğretmenlik yapacak kişi eğer atanacaksa çalıştığı süreleri hizmet puanı hesaplamasında işletebilir. Doğu görevi yapacak öğretmen için bu avantaj olur.


Ücretli Öğretmen Alım Hiyerarşisi


Öncelik Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerini içine alan tüm alanlarındır (Dil, Coğrafya-Tarih). Daha sonra İlahiyat, Güzel Sanatlar, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Fakülteleri alanlarından mezun olanlar hiyerarşi sırasına göre alıma tabi tutulmaktadır. Bu sıraya göre alımlar gerçekleşmektedir.


Eğer ihtiyacı Eğitim Fakültesi karşılayamazsa Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunları başvuru yapabilir. Bir de daha önce çalışmış olduğunuz gün sayısı Ücretli Öğretmen alımlarında etkili olacaktır.


Bu sıralamaya göre Milli Eğitim okul boşluklarını göz önüne alarak yerleştirmeleri yapar.


Bu hiyerarşiye göre okullarda boşluk olmaması adına güzel bir uygulama, bir muhasebeciyle bir kamu mezunu bir el sanatları hocasıyla bir coğrafyacı aynı teneffüslerde aynı soluğu almaktadır. Aslında şu bir gerçek her bir birey öğretmeye elverişli olmalıdır.


Devlet ücretli öğretmenlere ders saati ücreti koyarak çalıştığı saat kadar ücret ödemesi uygulamaktadır. Resmî tatiller, kar tatilleri, izin raporlu günlerin ödemesi düşer. Bu ücretlendirmelerde evli, bekar, çocuklu, çocuksuz eşi, çalışan çalışmayan gibi durumlar dahilinde değişiklik göstermektedir.


Bu pratik bilgiler ışığında ücretli öğretmenlik düşünenler bu başvuruların yapıldığı dönemleri kaçırmamaları daha iyi olur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst