Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Uydu Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uydu Tanımı


Uydu, uzayda başka bir nesnenin etrafında dönen herhangi bir nesneye denir. Ay gezegenimizin uydusudur, Dünya da güneşin etrafında döndüğünden dolayı bir uydudur. Dünya gezegeninde olduğu gibi güneş sisteminin etraflarında da dönen çok fazla uydu vardır. Bu söylediğimiz uydu tanımı doğal uyduları anlatmaktadır. Uzayda doğal uydular dışında yapay uydular da vardır.


Uydular, bulundukları yörüngelerin yüksekliğine göre, Dünyada çok geniş yerleri görebilme kapasiteleri bulunmaktadır. Bu da onlara karada kullanılan araçlardan çok hızlı veri elde etme olanağı sağlar. Atmosferdeki farklı moleküller ile etkileşen ve bu yüzden geri yansıyan sinyalleri Dünya yüzeyinden algılamak olanaksızdır. Uyduların çoğu atmosferin üzerinde bulunur, bu da onlara uzaydan gelen ve Dünyada ölçülemeyen bazı sinyalleri gözlemleme olanağı sunmaktadır. Televizyon yayını yapan kulelerin yaydıkları sinyallerin çoğu, Dünya’nın yuvarlaklığından dolayı uzaya gönderilmektedir. Uydular bu kaybı ortadan kaldırıp çok geniş alanlara, daha yüksek verimlerde yayın yapabilme imkanı sağlarlar. Uydu astronomi açısından oldukça önemlidir.


Yapay Uydu


Haberleşme ve görüntüleme sistemleri için insanlarca yapılarak Dünya’nın yörüngesine veya başka gezegenin yörüngesine roketler ile fırlatılarak sokulan yapay bir makinadır. Uzaya gönderilen bu uydular gezegenlerin etrafında döner ve gezegenlerle ilgili olan bilgileri toplayıp uydunun yardımı ile dünyaya sinyaller gönderir. Farklı Ülke ve kuruluşlara ait farklı kullanımlara göre 1000’den fazla uydu bulunmaktadır.


Kullanım Alanlarına Göre Uydu Çeşitleri


İnsan yapımı veya yapay uydular uzaydan aldığı bilgileri bize bilimsel araştırma veya iletişim amacıyla geri gönderir.


İletişim-Haberleşme Uyduları


Telefon, internet ve televizyon sinyallerini ileten ve yükseltmek için kullanılan uydudur. Bu uydular, sinyallerin her tarafa gönderilmesini sağlar ve Dünyanın farklı yerlerinde olan alıcı cihazlar arasında iletişim yolu görevini üstlenir. Dünya yörüngesinde aşağı yukarı 2.000 iletişim uydusu bulunmaktadır.


Astronomik Uydular


Dünya’nın atmosferi, ışık kirliliği veya elektromanyetik radyasyonlarca engellenemediği için astronomik uydular diğer dış uzay nesneler de olmak üzere uzak gezegenlerin, güneşten gelen zararlı ışınlar ve galaksilerin gözlenmesi amacıyla kullanılan uydulardır.


Gözlem Uyduları


Gözlem uyduları Dünyayı gözlemler. Yalnız askeri amaçlar için değil, harita yapımı, meteoroloji, kasırgalar ve orman yangınları gibi çevresel değişiklikleri izlemek için kullanılırlar.


Hava uyduları


Meteorolojik uydu olarak da tanınan hava uyduları, genel olarak Dünya’nın iklimini ve gelecekte olacak hava tahminleri ile ilgili bilgileri izlemek ve kaydetmek amacıyla kullanılır. Şehir ışıkları, buz haritalama, yangınlar ve ozon delikleri gibi birçok çevresel felaketleri izlemek için daha çok kullanılmaktadırlar.


Seyir Uyduları


Bu uydular, radyo sinyalleri aracılığıyla gemilerin, uçakların, mobil cihazların ve araçların yerlerini GPS ile coğrafi konumlarını belirlemelerine yardım etmek için tasarlanmıştır.


Biyouydular (Biosatellites)


Biyolojik uydular, bilimsel deneyler için canlı organizmaları uzaya taşıyan uydulardır.


Keşif uyduları


Askeri, gözetleme ya da istihbarat maksadıyla kullanılan casus uydulardır. Nükleer patlama tespiti, radar görüntüleme de olmak üzere birçok keşif uydusu vardır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst