Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Uyku Bozuklukları Nedenleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uyku Bozuklukları Nedenleri
Gün boyunca vücut yorulur. İş ortamları genelde steslidir. Aklamları kendinizi eve attığınızda kaliteli uyku ile günün yorgunluğu, stresini atarsınız. Beyniniz de aynı şekilde dinlenir ve kendisini toparlar. Böylece dinlenir diğer güne enerjik girersiniz.

Bunun tersi olduğundaysa yani gece uymadığınızda ise işe yorgun ve stresli gidersiniz. Paralelinde muhtemel bir baş ağrısı, odaklanamama problemleri olacaktır.

Peki uyku bozuklukları neden yaşanır?

Uyku Bozukluğunun 10 Nedeni

1.STRES, gün boyu stres altında olan kişi bulunduğu ortamda ciddi bir sorun yaşarsa gün boyu beyin bunu düşünür ve gece de aynı şekilde sinirler karmaşık düşüncelere çalışır ve vücudu unutur.
2.İLAÇLAR, Alınan bazı ilaçların yan etkileri uyku bozukluğunun nedeni olmaktadır.
3.UYKU SAATLERİ DEĞİŞİKLİĞİ, kişi gündüz alırsa uykusunu gece uykusu gelmez vücut yeteri kadar dinlenmiş, görevini yerine getirmiştir. Kişi akşam uyumaz gündüz uykusu gelir uykusu bozulur.
4. SAĞLIK PROBLEMLERİ, sağlık sorunu olan kişilerde sık sık uyku bozukluğu olur,
5. GEÇİKMİŞ UYKU, gecikmiş uyku ise uykusu geldiği saatte uyumayan kişi uyku saatini kaçmış olur ve uykusu gelmez. Geceyi uykusuz geçirir.
6.KAFEİN, içilen sigara, gazlı içecekler, kahve, çay bunlar aşırı tüketildiği de kişide uyku sorunu yaratır.
7.SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIĞI, nefes alıp verme zorluğu olan kişilerde yaşanılan bir sorundur, burun ve boğaz sorunu olan kişilerde uykuya ta dalarken nefes alamadıklarında uyanırlar ve uykuları kaçar.
8. DİŞ GICIRDAMASI, uykuya dalarken dişlerini gıcırdayan kişilerde görüle bir problemdir kişi uyku sırasında sık sık uyanır ve diş ve çene ağrısı oluşur kişide.
9. PSİKOLOJİK SORUNLAR, psikolojik sorunu olan kişiler uyku bozukluğu çekerler gece uyuyamazlar baş ağrıları olur genelde
10.KADINA ÖZEL HALLER, hamilelik, adet dönemi gibi dönemleri geçiren bayanlarda görülen uyku sorunlarıdır.

Bazı durumlarda uyku problemleri normaldir ve bir süre sonra geçer. Eğer geçmeyen bir probleminiz varsa bir uzmana gözükmenizde fayda var.

Fakat öncesinde aşağıdaki önerilerimizi okuyabilirsiniz:

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst