Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Velayet Nedir? Velayet Davası Nasıl Açılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Velayet Nedir?


Velayet erginliğe ulaşamamış çocuğun haklarının korunması demektir. Anne baba evliyken velayet ikisinin üzerindedir ve çocuğun haklarını en iyi şekilde korurlar ancak boşanmalar söz konusu olduğunda çocuğun haklarının iyi koruyup, yetiştirilmesi için uygun ortamı sağlayacak olan tarafa bu haklar verilmektedir. Velayet davası nedir? Nasıl açılır? Velayet davası boşanmalardan sonra açılmaktadır ve velayet talep eden tarafın çocuk 18 yaşına gelene kadar temel olan barınma, eğitim, ısınma ve birçok ihtiyacını karşılamayı kabul etmiş demektir. Anlaşmalı boşanmalarda şartlar önceden belirlendiğinden müşterek çocuk varsa velayetinin kimde kalacağı da belirlenebilir ancak çekişmeli boşanmalarda bu durum ne yazık ki söz konusu değildir ve velayet davası için taraflar en uygun şartları kendileri sağladığına dair yargıya başvururlar.


Velayet Davalarında Hangi Konular Sonuca Bağlanır?


Velayet davası, kanunen müşterek çocuğun anne ve babasına tanınmış bir haktır. Velayet davalarında öncelikli olarak müşterek çocuk tutulur yani çocuğu menfaati ön plandadır. Bu sebeple ister anlaşmalı ister de çekişmeli boşanmalarda olsun velayet davasında verilen kararlar kesin hükümlü değildir. Velayeti alan tarafın şartlarında değişme, kötüye giden bir durum olursa mahkeme velayeti diğer tarafa verebilir. Velayet davası ile görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Aile mahkemesinin olmadığı yerde ise asliye hukuk mahkemelerine dava açılabilir. Velayet davalarına sadece çocuğun kimde kalacağı değil, çocuğu alamayan tarafın görüşme şartları da belirlenmektedir.


Velayet Davası Ne Zaman Açılır?


Boşanma sırasında velayeti alan tarafın çocuk için gerekli ortamı sağlayamaması ve ona dair sorumluluklarını yerine getirememesi veyahut mahkemece belirlenen görüşme sürelerinde çocuğu görüştürülmemesi sebebiyle daha sonrasında velayet davası açılabilir ancak bunun kanıtlarla desteklenmesi gerekmektedir. Velayet davalarında anne bakımına muhtaç olarak sınıflandırılan 0-3 yaş arası çocukların velayeti anneye verilmektedir. Velayetin anneye verildiği durumlarda çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için gereken miktar nafakayı mahkeme belirler ve düzenli olarak velayeti alan tarafa bu miktar ödenir. Velayet davası ister boşanma davası sırasında istenirse de boşanmadan sonra çocuğun ikametinin bulunduğu yetkili mahkemeye açılabilir. Velayet davalarında velayeti alamayan taraf çeşitli gerekçeleri belgelerle öne sürerek velayetin değiştirilmesi içinde dava açabilmektedir.


Velayet Davalarında Neye Göre Karar Verilir?


Velayet davalarında çocuğun menfaati ön planda olduğu için konusunda uzman biri eşliğinde mahkemede çocukta dinlenebilir ve hâkim çocuğa kiminle kalmak istediğini sorarak kararını şekillendirebilir. 12 yaşından büyük çocuklar velayet davalarında mahkeme tarafından dinlenir. Mahkemeler tarafından yedi yaşa kadar çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimi için faydalı olması gözetilerek çocuğun annede kalmasına karar verebilir ancak yedi yaşından büyük çocukların velayetinin babaya verilmesinin daha yerinde bir karar olacağı emsal davalarda da görülmektedir. Bunun yanı sıra yedi yaşına kadar olan ve anneye bağımlılığı olan fakat annenin çocuğunun velayetini alacak akli durumdan yoksun olması durumunda ise velayet babaya bırakılır.


Velayet Davasında Neler Dikkate Alınır?


Velayet davalarında çekişmeli boşanma ile ilgili en merak edilen konu aldatma sonrasında aldatan eşe velayetin verilip verilemeyeceğidir. Velayet davalarında çocuğun menfaati ön planda olduğu için aldatma önemli i kısas olarak belirlenmez. Velayet davalarının sonuçlanmasında mahkeme her iki tarafında durumunu inceler ve çocuğun psikolojik, fizyolojik gelişimi için hangi taraf daha çocuğun menfaatine olacaksa o tarafa verilmesine hüküm verebilir. Velayet davaları için bir süre kıstası yoktur çocuk ergin yaşa gelinceye kadar dava açılabilir. Önemli olan, velayeti alan tarafın şartları sağlayamadığını belgelerle ispatlamaktır. Velayet davalarının ne kadar sürede sonuçlanacağı ise mahkemenin yoğunluğu ve davanın seyrine göre değişebilmekle beraber çocuğun menfaati için en kısa sürede sonuçlanması hedeflenmektedir. Velayet davası açma hususunda mahkemeye sunulan belgelerin yasal yollarla elde edilmiş ve objektif olması da dava sırasında önemli bir husustur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst