Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yazılım Uzmanı Nedir?


Yazılım geliştirme sektörüne baktığımızda yazılım uzmanıyla aynı doğrultuda kullanılan yazılım mühendisi, yazılım geliştiricisi gibi kavramları da karşımıza çıkar. Ancak yazılım geliştirme sektöründe en çok kullanılan yazılım uzmanı unvanıdır.


Yazılım uzmanı denildiği zaman, meslek hayatını sürdürdüğü kurumlarda, kurumun ihtiyaçları doğrultusunda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan, yazılım programları üreten ve tasarlayan birey olarak karşımıza çıkmaktadır.


Yazılım Uzmanının Görevi Nedir?


İçinde bulunduğumuz çağda teknolojinin gelişmesine ve ilerlemesine paralel olarak teknoloji ile alakalı meslek grupları da ön planda yer almaktadır. Bu meslek gruplarından bir tanesi de kuşkusuz yazılım uzmanı mesleğidir. Yazılım uzmanının görevleri şunlardır;


1)Teknolojinin dinamik yapısından dolayı sürekli değişim gösteren yazılım sektöründen kopmamak için sürekli olarak araştırmalarda bulunmak.


2)Bilgisayarlar, mobil cihazlar ve yazılım kullanan her türlü ortam için sistem geliştirmek ve işletim sistemlerinin kurulumunu yapmak.


3)Üretilen yazılımların hata vermeden çalışması için çözümler üretmek.


4)Yazılımların ve sistemleri tasarladıktan sonra da onların bakımında, test edilmesine varıncaya kadar her aşamasını takip ederek kontrol altında tutmaktır.


Yazılım Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?


Yazılım uzmanı olabilmek için katı kurallar ve kıstaslar yoktur. Yazılım uzmanı olabilmek için herhangi bir üniversite mezunu olma şartı olmamakla birlikte alanında uzmanlaşarak rakiplerinden bir adım daha önde olmak ve donanımlı hale gelmek için Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisliği gibi alanlardan eğitim almakta fayda vardır. Yapılan araştırmalar yazılım uzmanlarının büyük bir kısmının üniversitelerin bilgisayar ile alakalı bölümlerden mezun olduklarını göstermektedir. Yazılım uzmanlığı alanında sertifika sahibi olabilmek için yapılması gereken kamu kurumlarında veya özel kurumlarda verilen kurslara katılarak, birey kendisini geliştirerek sertifika sahibi olabilir.


Yazılım uzmanlığı için en önemli özellik hiç şüphesiz ki yaptığı işte sabırlı olmak ve öğrenme alışkanlığının olmasıdır. Bununla beraber matematik, İngilizce, mantık ve soyut düşünebilme kabiliyetlerinin olması yazılım uzmanı olmak isteyen kişiyi birkaç adım daha ön plana çıkararak yaptığı işin hakkını vermesinde fayda sağlayacaktır.


Yazılım Uzmanında Bulunması Gereken Nitelikler?


Her meslek sahibinin kendi çalışma alanına göre kendisinde bulunması gereken bir takım nitelik ve özellikler vardır. Yazılım uzmanı olmak için her ne kadar üniversite mezunu olmak gibi kurallar olmasa da, bu mesleği seçen kişinin nitelik olarak donanımlı olması gerekmektedir. Yazılım uzmanı da yukarıda belirttiğimiz gibi dinamik yapıda olan ve sürekli gelişen teknolojik faaliyetlerde bulunduğu için kendisini her daim aktif halde bulundurmalıdır. Kuşkusuz yazılım uzmanı, alanıyla ilgili pratik çalışmalara geçmeden önce teorik olarak alanıyla ilgili bilgiyi öğrenmek için gerekli yerlerden destek almalıdır.


Yazılım uzmanı matematik, mantık, soyut düşünebilme ve analitik düşünebilme gibi alanlarda yetenekli olmalı ve kendisini geliştirmelidir. Hiç kuşkusuz yazılım uzmanın bilmesi gereken en önemli husus programlama dillerini, yazılım geliştirme metotlarını ve versiyon kontrol sistemlerini bilmesi gerekmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst