Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yoga Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yoga bir yolculuktur. Fiziksel olarak çalışılsa da zihin ve ruhsal olarak ilerlenen bir bilimdir. Yoga din ya da mezhep gibi kavramlar dışındadır. Modern matematiği Fransız matematikçisi Descartes bulmuş olsa da bunun bir tesadüf olduğu, yogayı da Hinduların bulması bir tesadüf olarak düşünülür.


Yoga kimine göre felsefe kimine göre bilimdir. Yoga bir inanç olmayıp, kendi inanışını yok saymak değildir. Bilimsel açıdan meditasyonun ve yoga hareketlerinin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.


Yeni Başlayanlar İçin Yoga


Yoga akrobasi hareketleri yapabilme biçimi değildir. Başınızın üstünde durabilme ya da ellerinizle ayak başparmağınıza ulaşmak değildir. Bunların hepsinin olması mümkün, ancak sabırla ve disipline yapılan asanalar sizi aydınlığa çıkaracaktır. Yoga yaptıkça daha çok pratik yapmak isteyeceğiniz bir süreç haline gelecektir. Sürekli nefes alarak yol alınan pratikler hem esnekliği hem de vücut duruşlarını düzeltecektir. Sabırla ilerlenen bu yolculukta nasıl yol kat ettiğinizi kendiniz de göreceksiniz.


Yogaya başlamadan önce, bir hoca ile başlamak daha etkili olabilirken bugün internet ortamında yine bu işi bilen hocaların videolarına erişerek evden de yapabilme şansınız vardır.


Evde başlamadan önce nelere dikkat edilmesi gerekliliği gözden kaçırılmamalıdır. Yemeklerden en az 3 saat sonra yapmak bu pratiğiniz de daha sağlıklı ilerlemenizi sağlar.


Yoga yapan kişilerin genelde vejetaryen olduğu düşünülür. Bir bakıma bunun böyle olmasının nedeni yediğin şeye dönüşürsün mantığıdır. Çevreye ve başka canlılara zarar vermeme felsefesinden de gelir.


Yoga Duruşları


Savaşçı Pozu


Virabhadra
: bir kahraman adı


Asana: yogada uygulanan duruş ve pozların adıdır.


Savaşçı pozu, iki ayak omuz hizasında açılır, sağ ayak sağa doğru döndürülür ve bükülür. İki kol birden düz şekilde havaya kaldırılır. Bu asanalar duvardan destek alarak da yapılabilir. Zamanla tek başına yapılabilirliğinizi artırabilirsiniz.


Çocuk Duruşu


Child PoseYoga da dinlenme pozudur. İki diz bükülerek kalça üzerine oturulur. Eller uzatılarak alın yerle buluşturulur.


Bağlı Açı Duruşu


Baddha Konaİki bacak yerde bağdaş pozisyonun da otururken yanlara doğru açılır. Ayak tabanları birbirine birleştirilir. Mümkün olduğunda topuklar kalçaya değdirilmeye çalışılır.


Aşağı Bakan Köpek Duruşu


Adho Mukha SvanasanaAyaklar omuz hizasında açılarak ellerle yere eğilinir. Eller avuç içleri ile yere konur. Ayaklar geriye alınarak omuz ve boyunla beraber yere eğilerek kalça yukarıya doğru kaldırılmaya çalışılır.


Plank Pose


Genel olarak aşağı bakan köpek duruşlarıyla geçişlidir. Aşağı bakan köpek pozisyonundan da geçiş yapabilirsiniz. Eller yerde ve dirsekler düz iki bacakta yere paralel olarak yukarıda kalınır.


Yoga duruşları ilk aşamalarda zorlanılsa da çeşitli ekipmanlardan destek alınarak duruşlar rahatlatılabilir. Her bir duruşun faydaları ve incelikleri bulunmaktadır. Bu asana pozlarını bir hoca eşliğinde yapabilmek hem doğru şekilde yol almak hem de vücudu çok zorlamadan sağlıklı bir şekilde yol kat edilebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst