Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Zaman Yönetimi Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Zaman yönetimi, kişinin hayatındaki verimlilik ve üretkenliği arttırmak amacıyla belirli faaliyetler için harcayacağı zamanı bilinçli ve kontrollü bir şekilde planlaması ve bu planı uygulama sürecidir. Bu planlama kişinin günlük hayatındaki neredeyse tüm aktivitelerini kapsar. Sosyal yaşam, hobiler, iş hayatı bu planlamaya giren etkinliklerden birkaçıdır. Etkin zaman yönetimi bir işi daha hızlı veya daha fazla yapmak anlamına gelmez. Etkin zaman yönetimi kişilere yaşamlarını oluşturmak istedikleri düzene getirme ve zamanlarını maksimum verimde değerlendirme şansı verir.


Zaman Yönetimi Nasıl Planlanmalıdır?


Etkin zaman yönetimi kavramı başlangıçta iş ve iş hayatıyla ilgili olarak ortaya çıkmış bir kavram olsa da daha sonra bu kavram günlük yaşamın geneline yansımış ve kapsayıcı bir kavram haline gelmiştir. Yükselen kişisel gelişim trendiyle beraber zaman yönetimi de insanların ilgisini çeken bir kavram haline gelmiştir. Etkin zaman yönetimi için gereken bazı nitelikler vardır. Bu niteliklerden birkaçı şu şekilde açıklanabilir;


Çevre ve Kişisel Gereksinimlere Göre:


Etkin zaman yönetimi planları kültürlerarası farklılıklar gösterebilmektedir. Etkin zaman yönetimi için uluslararası geçerliliği olan ve herkeste yüzde yüz olarak başarı gösteren bir model bulunmamaktadır. Örneğin İspanya kültüründe var olan 'Siesta' yani günün belirli saatlerinde tüm işleyişin durdurularak mola verme kavramı Türk kültüründe yer almamaktadır. Bu durumda İspanyol kültürü baz alınarak hazırlanan bir zaman yönetimi planı başka bir kültürde o kadar etkili olmayacaktır. Zaman yönetimi planlanırken bu kültürlerarası değişkenler göze alınması gerektiği gibi kişilerarası değişkenler de etkin bir rol oynar. Bireyin kendi ihtiyaçlarına ve önem sıralamasına göre kendine en uygun planı seçmesi veya hazırlaması en etkili olacak yöntemdir.


Zamanı etkin bir şekilde yönetmek için her insan kişiler sınırlarının, kapasitesinin ve temel değerlerinin farkında olmalıdır. Zamanımızı bizim için değerli şeylere yatırmamız gerekiyor.


Açık ve Ulaşılabilir Hedefler Konulmalıdır:


Açık ve kararlı bir şekilde belirlenmiş ulaşılabilir hedefleri elde etmek için zaman belirli bir amaç doğrultusunda programlanabilir. İlk adım olarak günlük veya haftalık yapılacaklar listesi veya ajanda tutmak etkili bir başlangıç olacaktır. Planlanan görevlere önem sırası veya derecesi vermekte diğer bir önemli adımdır. Bu etkinlik ve işler planlanırken başlangıç ve bitiş zamanları göz önünde bulundurulmadır. Çok önemli ancak teslim sürecine daha zaman olan bir iş ile basit ve önem derecesi daha az ancak teslim tarihi yakın olan bir işin planlayıcınızdaki önem sırası da ona göre değiştirilmelidir. Zaman planlarken önemli ve zaman planlamanızı daha etkin kılacak bir diğer özellik ise ajanda veya yapılacaklar listenizi sürekli olarak güncel tutmaktır.


Oluşturulan Plana Sadık Kalınmalıdır:


Zaman yönetimi için önemli olan bir diğer etken ise planlarınıza sadık kalmaktır. Oluşturduğunuz ajandaya sadık kalmanız hem sizin gün içinde işlerinizi çok daha rahat halledebilmenizi sağlayacaktır, hem de psikolojik olarak sizi stresten uzak tutmaya yarayacaktır. Çünkü planlarınızı esnettiğinizde veya değiştirdiğinizde yetiştirme telaşı kişilerde stres belirtilerine neden olur.


Tüm bu yazılanları toparlamak gerekirse, zaman yönetimi kişilerin yaşamlarını düzene koymalarında ve etkinliklerini arttırmalarında önemli bir etkiye sahiptir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst