Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Zayıflamak Adet Düzensizliği Yapar Mı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Zayıflamanın adet düzensizliği yapıp yapmadığı kadınların en sık sorduğu sorulardan biridir. Adet döngüsü çoğu kadın için 28 günde bir kendini tekrar eden döngüdür. Bazı kadınlarda 30 günde bir olabilmekte bazı kadınlarda ise 25-26 günde bir gerçekleşerek dengenin düzensizleşmesi ve bozulması mümkündür.


İncelendiğinde birçok etkenin adet gecikmesine sebep olduğu görülmektedir. Başta stres olmak üzere metabolizmada oluşan farklılıklar hormonsal dengenin de değişmesine sebep olabilmektedir. Adet dengesinin bozulmasına kaynak olarak hormonsal dengede olan değişim görülmektedir.


Adet gününün gecikmesinde ya da her ay farklı tarihlerde olması yani adet döngüsünün şaşmasında diğer bir önemli etken zayıflama aşamasıdır. Kadınlarda kilo verilen zaman diliminde kilo verdim adetim gecikti veya adet olamıyorum cümlesi sık bir şekilde duyulmaktadır.


Adet düzensizliğine sebep olan etken zayıflamak


Kilo verilen dönemde adet kesilmesi oldukça sık bir şekilde karşılaşılan bir olaydır. Kilo vermek isterken yani diyet sürecinde metabolizmanın dengesini bozan ve adet düzensizliğine sebep olan birçok kadın bulunmaktadır. Sağlıklı diyeti düzgün bir şekilde uygulamak hem kilo vermeyi kolaylaştırmakta hem de adet döngüsünün dengesini bozmadan dengeli bir şekilde devam etmesini sağlar.


Bazı yanlış diyetlerin yani şok diyet gibi yanlış diyetlerin kullanılması adet düzeninin bozulmasına neden olabilmektedir. Birçok sorun oluşturabilecek adet düzensizliği kısa bir zaman dilimi içerisinde önemli derecede sıkıntılar oluşturabilmektedir. Bundan dolayı bazı zayıflama yöntemlerini doktor kontrolünde uygulamak gerekmektedir. Kilo kaybederken aynı zamanda sağlığınızdan olmak ve adet düzensizliği yaşamak istemiyorsanız doğru diyeti doktor eşliğinde uygulamak oldukça önemlidir.


Diyetle Zayıflamak Adet Düzensizliği Yapar mı?


Diyet yapmak ilk başta tiroid hormonlarının salgı dengesini etkilediği için adet dengesinin de zarar görmesine bozulmasına sebep olabilir. Yani diyet adet kesilmesinde ve adet düzeninde büyük bir rol oynamaktadır. Yani tiroid hormonlarının salgı dengesinde meydana gelen bazı farklılıklar sonucu adet kesilmesinin veya adet düzensizliğinin görülmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Diyetlerin etki ettiği östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma düzeyine etki eder ve kilo vermeye bağlı olarak dengede bozulmalar yaşanabilmektedir. Bu iki hormonda meydana gelen yanılgılar regl dönemi içerisinde gecikmeler meydana gelmesi veya daha erken gelmesinde neden olmaktadır.


Ne kadar süre yapılan diyet adet düzensizliği yapar?


Eğer adet düzensizliği sorununuz var ise bu durumda hayatınızda olan değişimlere bakmalısınız. Eğer adet düzeninizde diyete başladıktan sonra ciddi derecede sorunlar oluşmaya başladıysa diyetinizi en kısa sürede bitirmeniz gerekmektedir. 3 günde 6 kilo, haftada 8 kilo kaybettiren 15 günde 16 kilo verdiren diye birçok diyet türü bulunmaktadır fakat bunların her biri sağlık açısından birçok büyük soruna ve aynı zamanda adet düzensizliğine sebep vermektedir. Düzenli ve belli kurallar içerisinde uygulanan diyetler düzenli bir şekilde adet olmayı da sağlayacaktır. Uzun soluklu olan ve hayat felsefesi şekilde uygulanan beslenme düzenleri adet düzensizliğine sebep olmamaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst