Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Zona Hastalığı Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Zona hastalığı, sinir iltihabının deride meydana getirdiği döküntülere denir.


Diğer adı herpers zoster olan zona hastalığı, bedende ağrı ve döküntüye sebep olur. Zona genellikle insanlarda bir kere hastalanmaya sebep olur. Yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülmektedir.


Zona hastalığının ilk belirtileri deride kaşınma, deride yanma veya batma şeklinde görülür. Döküntü, suçiçeğinde olduğu gibi toplu şekilde kırmızı leke şeklinde görülür. Bu lekeler kabarcık şeklinde olup, açılan kabarcıklar kuruyarak kabuk bağlar.


Bu hastalık suçiçeğine sebep olan Varicella Zoster adındaki virüsten kaynaklanmaktadır. Suçiçeği hastalığına yakalanan kişilerde uzun süre fark edilmeden kalabilen bu virüs ancak yaşlanmayla birlikte zona olarak tekrar ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminde zayıflığa sebep olan kanser veya stres gibi hastalıklar zonaya sebep olabilir.


Zona tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu hastalıkla ilgili herhangi bir şüphe veya şikâyet olursa şayet hemen hastaneye gitmek gerekir. Sağlık açısında büyük öneme sahip olan erken teşhis sayesinde hastalığın şiddeti çok artmadan hastalığı önlemek mümkün olacaktır.


Zona Hastalığının Sebepleri Nelerdir?


Bu hastalık, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsüne sahip kişilerde virüsün yeniden canlanmasıyla meydana gelir. Yani bu hastalığa yakalanmak için daha öncesinde suçiçeği hastalığına yakalanmış olmak gerekir. Ayrıca suçiçeği aşısı olanların bu hastalığa yakalanma ihtimalleri düşüktür.


Genel olarak bu hastalık çocuklarda ve erişkinlerde görülmektedir. Varicella zoster virüsüne ilk sefer yakalanıldığında, suçiçeği hastalığına sebep olur.


Suçiçeği hastalığını geçirenlerde virüs, bedenin sinir sisteminde omurgadaki hücrelerde pasif durumda kalır. Bu şekilde pasif durumdayken virüs belirti vermeyebilir. Ama bazı durumlarda bazı bireylerde varicella zoster virüsü yıllar sonra da aktif duruma gelerek zona hastalığına sebep olabilir. Zona hastalığında döküntülerin meydana geldiği yer, hasarlı sinirlerin yerini gösterir.


Kimler Risk Grubunda Bulunur?


  • Suçiçeği hastalığına yakalanmış olanlar
  • 60 yaşında olan ve bu yaşın üzerinde bulunanlar
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, HIV, veya AIDS gibi hastalığı bulunanalar
  • Kemoterapi tedavisi görenler
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan steroid ilaçlar kullananlar

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Ciltte meydana gelen ağrılı yanma veya karıncalanma hissi


Başın arada bir ağrıması veya sürekli meydana gelen uyuşma


Uyuşma, karıncalanma veya ağrılı yanma olan bölgede birkaç gün içinde meydana gelen döküntü


Yukarıda sayılan belirtilen dışında nadirde olsa enfeksiyondan dolayı kişide ateş, baş ağrısı ve titreme görülebilir


Bu hastalıkta erken teşhis büyük öneme sahiptir. Genelde zona hastalığı önemsiz bir deri hastalığı olarak görüldüğü için hekime gitmemeyi tercih ederler.


Nihai tedavisi olamamakla beraber hastalığın belirtilerini azaltmak ve ilerlemesini geriletmek için ilaç tedavisi uygulanır. Belirtiler görüldüğü gibi bir doktora görünmek iyileşme süresini kısaltacaktır.


Zona Hastalığı Başkalarına Geçer mi?


Normalde zona hastalığı bulaşıcı değildir. Ancak önceden suçiçeği hastalığına yakalanmamış kişilere, zona virüsüne sahip birinden suçiçeği virüsü geçebilir. Dikkat edilmesi gereken suçiçeği aşısı yaptıranların etkilenmemesidir. Bunun sebebi ise her iki hastalıkta bulunan virüsün aynı olmasıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst