Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Zoom Alternatifi En İyi 5 Video Konferans Yazılımı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Zoom alternatifleri üzerine bir arama yapıyorsanız büyük ihtimalle siz de Covid-19 salgını yüzünden evden çalışanlar arasına katılmışsınız demektir. Son 3-4 aydır dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını nedeniyle çalışma modelleri de uzaktan çalışma olarak düzenlenmeye başlandı. Bu nedenle milyonlarca kişi evden çalışma düzenine ayak uydurmaya çalışırken, birbirleriyle iletişimde kalabilmek için video konferans yöntemi kullanımı giderek arttı. Video konferans için binlerce insanın kullandığı bir yazılım olan Zoom da işte bu dönemde hızla popülerleşti.


Zoom’un hızla büyümesi rakiplerinin de dikkatini çekmiş olmalı ki özellikle son haftalarda internet üzerinde Zoom’a ait güvenlik ve gizlilik açıklarının ciddi seviyelerde olduğundan sıkça bahsedilmeye başlandı. Bu yüzden, işle ilgili görüşmelerin üçüncü kişilerin hatta rakip firmaların eline geçebileceğinden endişe eden çalışan ve şirketler Zoom alternatifi video konferans yazılımları aramaya başladılar. Biz de bu yazımızda sizi yalnız bırakmayarak Zoom alternatifi en iyi 5 video konferans yazılımı sizler için derledik.


Google Meet


Google Meet aslında yeni bir uygulama veya yazılım değil. Daha önce adı Hangouts Meet olan bu Google yazılımı önceleri sadece ücretli bir Google servisi olan G suit kullanıcılarına açıkken, Google aldığı yeni bir kararla 30 Eylül 2020’ye kadar Google Meet’i tüm gmail hesabı olan kullanıcıların sınırsız ve ücretsiz olarak kullanabileceğini açıkladı. Google Meet, eylül ayından sonra ise 60 dakika sınırlı olarak yine tüm kullanıcılar için ücretsiz kalmaya devam edecek.


Google Meet’i kullanmak için Gmail hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından ekranın sol alt köşesinde Google Meet yazısını göreceksiniz. Eğer bir toplantı davet kodunuz varsa, var olan bir video konferansa katılabilir ya da yeni bir toplantı başlat diyebilirsiniz. Google Meet ile 100 katılımcıya kadar büyük bir topluluk ile aynı anda ve güvenli şekilde video konferans yapabilirsiniz.


Jitsi Meet


Zoom’dan sonra son birkaç haftadır adından söz ettirmeyi başarmış bir diğer yazılım ise Jitsi’dir. Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olan Jitsi, herhangi bir hesaba veya mail adresine ihtiyaç duymadan toplu video konferans yapabileceğiniz bir yazılımdır. Web sitesinden bir sunucu indirerek Jitsi’yi kullanabileceğiniz gibi, yine Jitsi.org üzerinden online şekilde de hiçbir hesaba ihtiyaç duymadan bir video konferans odası oluşturabilirsiniz. Jitsi ile konferans odanız için istediğiniz şekilde bir URL oluşturmanız da mümkün olduğu gibi Etherpad ile belgeleri de kolayca düzenleyebilirsiniz.


Jitsi’nin harika özelliklerinden bir tanesi de henüz beta sürümde olan arka plan bulanıklaştırma özelliğidir. Jitsi kullanarak maksimum 75 katılımcıyla aynı anda video konferans yapabilirsiniz. Ancak en iyi performans için video konferansı 35 katılımcıyla sınırlı tutmanızı öneririz.


Skype Meet Now


Daha önceleri beta sürümünde olan Skype’ın video konferansa izin veren “Meet Now” sürümü Koronavirüs küresel salgınıyla birlikte kullanıma açılan bir Skype özelliğidir. Bilgisayar veya akıllı telefonlardaki uygulama üzerinden Skype’a girdiğinizde sol alt köşede “Şimdi Tanışın” yazısını tıklayarak erişebileceğiniz gibi herhangi bir program indirmeden, skype.com adresinden de hesaba gerek olmaksızın online şekilde video konferans yapabilirsiniz.


Toplam 50 katılımcıya kadar video konferansa izin veren Skype Meet Now ile yapacağınız video konferanslarda herhangi bir süre kısıtlaması da yoktur. Bunlara ek olarak, Skype ile yaptığınız video konferansları paylaşabilir ve video konferanslarınızı 30 güne kadar ücretsiz kaydedebilirsiniz.


Cisco Webex Meetings


Her ne kadar ülkemizde çok fazla bilinmese de Webex 90’lı yıllardan beri var olan köklü bir firmadır. 2007 yılında Cisco tarafından alınan firma o tarihten beri, Cisco Webex olarak daha çok şirketlere hizmet vermiştir. Normal şartlar altında video konferans hizmeti büyük oranda ücretli olan firma, küresel salgın dolayısıyla ücretsiz sürüm özelliklerini ciddi anlamda genişletmiştir. Katılımcı sayısını 50-100 arasına çıkartan Cisco Webex, ayrıca 40 dakikayla sınırlı olan video konferans süresini de kaldırmıştır. Eğer diğer seçeneklerde sıkıntı yaşıyorsanız Cisco Webex’i de deneyebilirsiniz.


Talky


Zoom alternatifleri arasındaki son yazılımımız ise tamamen online olarak çalışan Talky’dir. Eğer çok fazla kişiyle video konferans yapmayacaksanız Talky tam size göre olabilir. Sadece 6 katılımcıya kadar video konferans desteği veren Talky, Talky.io adresinden kullanıcılarına hizmet vermektedir. Web sitesi üzerinden bir oda linki oluşturduktan sonra, bu linki istediğiniz kişiye göndererek video konferansa katılmasını sağlayabilirsiniz. Talky ile ayrıca, sohbet odanızı bir tık ile kilitleyebilir ve kilidini kaldırabilir ve hızlıca ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Eğer pratik ve hızlı online video konferans yapmanın yolunu arıyorsanız, Talky’nin web sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst